Różnorodność strojów w kościele.

Wszelakie ceremonie odbywające się w kościele katolickim wymagają adekwatnego odzienia. O tym, że osoba duchowna musi zmieniać ornaty liturgiczne zgodnie z agendą katolicką to większość z nas wie. Jednak osoby duchowne to nie jedyne osoby mające obowiązek do właściwego ubioru do obrzędu. Wraz z nadciągającymi komuniami świętymi wielu rodziców nabywa alba dla swoich pociech. Jest to nieliczna szansa, w której młodzi katolicy mają możliwość do ubrania czegoś innego, a przede wszystkim dostojnego.

Z pewnością zdajemy sobie sprawę, że duszpasterze mają rozległy wachlarz ubiorów specjalnych na każdą mszę. Producent szat liturgicznych nie ma łatwej pracy, albowiem rozmaitość oraz barwność produktów powodują, że mają masę roboty. Wielu wiernych zadaje sobie pytanie, jaki jest cel tak różnorodnej garderoby osób duchownych? Najważniejszym powodem jest to, że strój pozwala określić funkcję jaką pełni osoba duchowna. Jednak najistotniejszym zadaniem szat liturgicznych jest wyrażanie ważności danej uroczystości.

Księża rzymskokatoliccy nakładają różno kolorowe stroje jak: ornaty czy kapa liturgiczna. Jednak garderoba jakiegokolwiek księdza obejmuje znacznie więcej rzeczy w różnorodnych barwach. Do nich należy zalicza się stuła. Jest to nadzwyczajny rodzaj szarfy, który odziewany jest przy każdej czynności liturgicznej. Barwa stuły jest zawsze taka sama jak odcień ornatu czy kapy. Istotną informacją jest, że kapłani zakładają stułe liturgiczną na szyję, a diakoni są zobowiązani do przepasanie jej ukosem z lewego ramienia do prawego biodra.