Siłownia dla biegaczy

muscle-buildingSiłownia od zawsze kojarzy nam się z miejscem, gdzie przychodzą ludzie chcący wyrzeźbić świetną sylwetkę oraz „przypakować”. Niemniej jednak, siłowe ćwiczenia w dużym stopniu mogą przydać się w wielu innych dziedzinach sportu, do których należy chociażby bieganie. Porozmawialiśmy z certyfikowanym trenerem personalnym o tym, w jaki sposób takie ćwiczenia mogą uzupełnić i urozmaicić trening biegacza. Okazuje się, że taki proces może nie tylko pomóc utrzymać się w lepszej formie, ale również przełoży się na osiąganie lepszych wyników.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie powodują, że nacisk na nasze stawy jest mniejszy. Mocniejsza tkanka mięśniowa sprawia, że ryzyko kontuzji jest coraz mniejsze, gdyż pomagają w znoszeniu większych obciążeń, które występują podczas treningu biegowego. Wobec tego, dla biegaczy proponuje się serię treningów funkcjonalnych, które wzmocnią całe ciało i nie będą konkretnie skierowane na dużą rozbudowę mięśni. Takie treningi uczą również odpowiedniego napinania mięśni, zwiększają koordynację, poprawiają zwinność oraz widocznie polepszają zakres ruchu w stawach. Zalet można jeszcze wymieniać bez liku, lecz ogólnie rzecz biorąc, taki trening z pewnością przyczyni się do lepszej formy biegacza – niezależnie od płci.

Częstotliwość takich ćwiczeń jest zależna od intensywności oraz częstotliwości treningów biegowych. Miejmy na uwadze, aby nie przesadzać, gdyż bardzo łatwo możemy się przetrenować, co z kolei będzie dużą przeszkodą do osiągnięcia postawionych sobie celów. Trening siłowy powinien być wykonywany w dniach wolnych od biegowego, aby nie obciążąć zanadto organizmu. Jeżeli już nie ma innego wyjścia, to rozdzielmy od siebie te treningi – jeden wykonajmy rano, zaś drugi wieczorem.

Podczas takich treningów warto korzystać z suplementacji, która pomoże w dostarczeniu do naszego organizmu niezbędnych witamin i minerałów. Przydadzą się również odżywki, dzięki którym uzupełnimy niedobory substancji odżywczych w organizmie. Pamiętajmy jednak, że powinna to być część uzupełniająca naszej diety, na którą składa się również trening, odpowiednie jedzenie oraz odpoczynek.