Siłownia – styl życia dużych miast

silownia-1Przenieśmy się niewiele ponad dekadę wstecz. Przenieśmy się od Warszawy, Łodzi, Krakowa albo innego wielotysięcznego miasta w Polsce. Przyjrzyjmy się mozaice ludzi zamieszkujących te miejskie enklawy. Spójrzmy na ich sportowe zwyczaje. Czy ich styl życia był fit?

Pierwsze co rzuca się w oczy, cofając się do początku XXI stulecia, to na pewno zapełnione boiska szkolne, osiedlowe parkingi czy trawniki pod blokiem. Brak wszechobecnych orlików w żaden sposób nie hamował entuzjazmu dzieciaków – głodnych piłki, chcących być jak Ronaldo, Figo, Olisadebe. Z drugiej strony biegacz, ubrany w śliskie sportowe szorty, był prawdziwą anomalią. Jego widok wzbudzał raczej zdziwienie połączone z uniesieniem brwi niż podziw. Obecnie orliki nierzadko świecą pustkami, natomiast startujący w zawodach biegowych zagrzewani są dopingiem wielotysięcznej widowni. Jak widać, kilkanaście lat może zmienić wiele.

Zmiany widać także na przykładzie siłowni. Ten kto w 2000 roku chodził kształtować swoją sylwetkę do lokalnych klubów fitness, dokładnie wie, jaką wielką transformację przeszły te miejsca. Zmieniło się praktycznie wszystko – maszyny do ćwiczeń, wystrój, poziom profesjonalizmu, liczba i różnorodność zajęć. Za początki mody na zdrowy tryb życia w Polsce można uznać lata 2004-2007. Bardziej jednak chodziło wtedy o bycie trendy niż być fit. Siłownia stała się miejscem, gdzie warto było się pojawiać w dużej mierze ze względu na aspekt towarzyski. Dziś bycie modnym utożsamia się w stu procentach z posiadaniem znakomitej formy fizycznej. Fit i trendy to pojęcia ze sobą nierozerwalne.

silownia-2

Wraz z popularyzacją sportowego trybu życia, wzrosły wymagania ludzi zapisujących się na zajęcia. Dzisiejsze siłownie w swojej ofercie posiadają, m.in.:
• Strefy do różnego typu ćwiczeń pozwalające na wykonywanie treningu funkcjonalnego, cardio, obwodowego i siłowego
• Zajęcia fitness, indoor cycling-walking, taneczno-ruchowe itp.
• Fachowe wsparcie trenera personalnego
• Odnowę biologiczną
• Zajęcia dla najmłodszych

Placówki, które świadczą tego typu usługi znaleźć można praktycznie w każdym mieście. Przykładem jest Stacja Nowa Gdynia znajdująca się w Zgierzu pod Łodzią – https://stacjanowagdynia.pl/fitness-gym/silownia .

Powstaje pytanie, czy modna na bycie fit stanie się kiedyś passe? Miejmy nadzieje, że nie. Mimo że coraz bardziej widoczny jest przerosty formy nad treścią – urządzenia do pomiaru praktycznie wszystkiego, wymyślne stroje z najnowocześniejszych materiałów – to bycie fit ma bardzo wiele zalet. Przecież właśnie w zdrowym ciele kryje się zdrowy duch. Pójdźmy zatem z trendem, gdyż jest on jak najbardziej pozytywny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.