Skąd wziąć złom i ile można tym zarobić?

Oddawanie rzeczy na złom to nic nowego. W Polsce praktycznie w każdym mieście można znaleźć skup metali i makulatury.

Wiele osób nawet nie wie ile ma rzeczy w domu, które można by było sprzedać na złomie z zyskiem. Ponadto na każdym osiedlu można spotkać też fachowych zbieraczy, którzy pytają czy nie mamy czegoś do oddania. Czy nie oznacza to, że jest to zyskowny biznes? I tak, i nie.

Co najczęściej trafia na złom?

Najczęściej do skupów metali przywożone są stare sprzęty AGD i RTV, których nie można tak po prostu wyrzucić na osiedlowy śmietnik. Jednak oprócz samej konieczności recyklingu z takich sprzętów po prostu można odzyskać metale kolorowe, które są wartościowe i można za nie dostać kilka złotych. Poza tym np. stara pralka jest dość ciężka, więc sama waga metalu – głównie stali nierdzewnej, sprawia, że można odzyskać z niej pieniądze.

Także po generalnym remoncie nieruchomości może pozostać kłębowisko różnych kabli. Najbardziej wartościowe są kable miedziane, ale w zasadzie każdy metal jest przyjmowany przez skup metali. Bardzo ważne jest jednak, aby był to złom pozyskany legalnie. Za kilogram miedzianego złomu można dostać nawet 18 zł.

Najbardziej opłacalne jest sprzedawanie przedmiotów z mosiądzu czy brązu. Takie przedmioty można odsprzedać średnio za 15 zł za kilogram metalu. Jednak jeśli są to przedmioty ozdobne typu klamki, rzeźby, dekoracje warto rozważyć sprzedanie ich jako właśnie elementy dekoracyjne, ponieważ wtedy można zarobić na nich więcej niż jak na zwykłym złomie.

Zbieranie puszek na sprzedaż

Opłacalny jest też skup aluminium, ale nie wszystkie puszki popularnych firm produkujących napoje są faktycznie aluminiowe. Za kilogram puszek można dostać 3,5 zł. Jednak tylko osoby, które faktycznie dużo kupują takich napojów puszkowanych i mają miejsce do ich składowania faktycznie coś z tego odzyskają. Na kilogram aluminium składa się około 50 puszek. Jednak po roku zbierania puszek można odzyskać chociaż kilkadziesiąt złotych z wypitych napojów.

Także puszki metalowe na przykład po karmie dla kotów i psów mogą być warte gromadzenia. Zwykły złom stalowy skupowany jest za około 0,5 zł za kilogram. Jeśli ktoś kupuje codziennie jedną puszkę dla domowego pupila to po roku czasu również może zarobić kilkadziesiąt złotych ze sprzedaży takiego złomu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.