Soczewki astygmatyczne

Dopiero od niedawna astygmatycy mogą nosić szkła kontaktowe. Wcześniej ta skomplikowana wrodzona wada mogła być korygowana jedynie przy pomocy specjalnych soczewek w okularach. Ponieważ u astygmatyków położenie względem siebie soczewki i rogówki oka jest nieprawidłowe, obraz jaki powstaje jest nieostry zarówno jeśli chodzi o przedmioty znajdujące się daleko od oka (jak w przypadku typowej krótkowzroczności), jak i blisko (na co skarżą się dalekowidze). Jedynie specjalna soczewka, która dzięki zaawansowanej optyce może skalibrować tak rozproszony obraz jest w stanie w pełni skorygować wadę wzroku połączoną z astygmatyzmem. Takie szkła kontaktowe nazywają się soczewkami cylindrycznymi lub inaczej określa się je jako soczewki toryczne.

Podobnie jak w przypadku typowych kontaktów, występują one w formie soczewek jednodniowych, dwutygodniowych i miesięcznych oraz mają możliwość skorygowania szerokiego zakresu wad, nawet do dużej ilości dioptrii. Ich pielęgnacja i użytkowanie jest również podobne. Jedyną różnicą jest to, że soczewka toryczna musi pozostać na oku w tej samej pozycji cały czas (nie obracać się).

Jeśli chodzi o wybór soczewek astygmatycznych, nie jest tak duży jak w przypadku innych wad wzroku, ale dobrą informacją jest to, że produkują je najwięksi i najlepsi producenci soczewek na świecie (Johnson&Johnson, Ciba Vision, Bausch&Lomb), dzięki czemu mamy gwarancję produktów najwyższej jakości. W niedługim zapewne oferta tych firm jeszcze się powiększy i astygmatycy będą mogli wybierać spośród całego mnóstwa soczewek.