Sprężarki tłokowe – kupić czy wypożyczyć?

Sprężarki tłokowe, nazywane również wyporowymi, są tradycyjnym typem kompresorów. Urządzenia te są dość uniwersalne w zastosowaniu, dlatego sprawdzają się w różnych gałęziach przemysłu. Do ich zalet można zaliczyć dobre parametry wydajnościowe oraz to, że pozwalają na nieskomplikowane działania konserwacyjne. Sprężarki tłokowe są bardzo użyteczne, ale kiedy chce się je użytkować pojawia się pytanie czy lepiej jest taki sprzęt kupić, czy też wypożyczyć? Warto poznać więc wady i zalety obu tych rozwiązań.

Czym charakteryzują się sprężarki tłokowe?

Jednym z ich głównych elementów konstrukcyjnych jest cylinder. W tego rodzaju maszynach sprężone powietrze wytwarzane jest najpierw przez pobranie (wcześniej określonej) objętości powietrza z zewnątrz, a następnie objętość ta zmniejszana jest dzięki posuwistym ruchom tłoka. Ten ostatni porusza się, ponieważ dociera do niego moc przekazywana z połączonego z nim korbowodu. Warto wiedzieć, że wydajność sprężarki tłokowej określić można na podstawie wymiarów cylindra, ale również spręża (to znaczy stosunku ciśnień tłoczonego i ssawnego, który to określa właściwy skok tłoka). Jeden cylinder ma możliwość uzyskania sprężu na poziomie 5-6 bar. Wyższe wartości można uzyskać jedynie przez użycie sprężenia dwustopniowego.

Sprężarki tłokowe o najwyższej skuteczności działania charakteryzują się tym, że zachowują szczelność pomiędzy tłokiem, a obszarem cylindra. Jeśli zaś chodzi o zastosowanie sprężarek tłokowych, to ich różne rodzaje (w tym sprężarki tłokowe olejowe i bezolejowe, doprężacze) pozwalają na to, by były one przydatne w naprawdę wielu miejscach – przy różnorodnych pracach. Takie sprężarki sprawdzą się w:

  • dużych zakładach przemysłowych,
  • niewielkich warsztatach,
  • liniach produkcyjnych,
  • zakładach ślusarskich lub lakierniczych,
  • serwisach samochodowych,
  • pracach z wykorzystaniem narzędzi pneumatycznych.

W sprężarkach tłoczonych bezolejowych najważniejsza jest jakość sprężonego powietrza, dlatego można wykorzystywać je nawet w branży medycznej (np. w gabinetach stomatologicznych), a także w branży spożywczej. Sprężarki tłokowe można znaleźć albo w wersji mobilnej (tzn. na kółkach) albo jako modele na stałe montowane na rampach.

Zakup sprężarki tłokowej

Sprężarkę tłokową można kupić, ale też bez problemu wypożyczyć. Decyzja dotycząca tek kwestii najczęściej zależy od tego, jak często będzie się potrzebować tego urządzenia. Zainwestowanie w sprężarkę będzie najlepszą opcją wtedy, gdy będzie się ją użytkować regularnie, to znaczy do systematycznie wykonywanych prac czy też na przykład do świadczenia konkretnych usług. Zakup kompresora będzie idealnym rozwiązaniem dla firm, które planują swój dynamiczny rozwój, opierający się na produkcji wykorzystującej dużą ilość sprężonego powietrza. Trzeba tutaj zaznaczyć, że zakupić można sprzęt nowy, ale także używany. Pierwsza opcja wybierana jest przez przedsiębiorstwa z pewną pozycją na rynku, chcące na stałe zwiększyć moc produkcyjną zakładu, jeszcze bardziej podnosząc jego wartość.

Kupienie nowej sprężarki tłokowej może też okazać się bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie czasowej, gdyż przez większą liczbę lat nie będą one wymagać konserwacji czy naprawy zużytych części. Na względzie trzeba mieć to, że nowa sprężarka jest dużym wydatkiem inwestycyjnym, który planuje się na wieloletni okres produkcyjny. Zakup sprężarki używanej może być zaś dobrą opcją dla zakładów przemysłowych, które będą używać jej regularnie, ale dopiero zaczynają swoją działalność. W razie niepowodzenia nieco tańszy sprzęt nie będzie wiązał się wtedy ze zbyt dużymi stratami. Posiadanie własnej sprężarki daje oczywiście możliwość jej dalszej odsprzedaży – wtedy, kiedy przestanie być ona potrzebna.

Wypożyczenie sprężarki tłokowej

Kiedy sprężarki tłokowej będzie się potrzebować sporadycznie lub nawet jednorazowo, dużo lepszym rozwiązaniem będzie jej wypożyczenie. Jest to opcja zdecydowanie tańsza od zakupu profesjonalnego sprzętu. Wypożyczenia można dokonać w specjalizujących się w tego rodzaju usługach firmach. Formalności wynajmu zazwyczaj nie są skomplikowane: po wyborze sprzętu podpisuje się umowę, a następnie dokonuje ustalonej wcześniej opłaty.

Wśród korzyści płynących z wypożyczenia sprężarki, oprócz niższych kosztów, wymienić można również to, że:

  • jest to opcja idealna, jeżeli sprzętu chce się używać w prywatnym zakresie,
  • jest to także rozwiązanie dla rozwijających się przedsiębiorstw (które nie generują jeszcze dochodu),
  • niweluje to problem z przechowywaniem sprzętu,
  • dostarczenie i podłączenie sprężarki bardzo często zawiera się już w cenie usługi wynajmu,
  • nie trzeba martwić się o konserwację, naprawdę czy wymianę zużytych części (zajmuje się tym firma wypożyczająca sprężarki),
  • zawsze ma się dostęp do sprzętów nowszych, bardziej funkcjonalnych (w przeciwieństwie do wieloletniego posiadania tej samej sprężarki),
  • kiedy tylko urządzenie przestaje być potrzebne można je zwrócić.

Jak więc widać, zarówno zakup jak i wynajem sprężarki tłokowej mają swoje zalety. Wybór pomiędzy tymi dwoma opcjami będzie zależny głównie od tego, jak często i w jakim natężeniu będzie używać się sprężarki. O decyzji zaważyć mogą także względy finansowe, w tym poziom rozwoju zakładu przemysłowego.