Stacja pogody przydatna w każdym domu

deszczJakie informacje są dla nas najbardziej istotne kiedy wychodzimy z domu? Zwykle patrzymy przez okno żeby sprawdzić czy pada, a także na termometr aby sprawdzić temperaturę panującą na zewnątrz. Termometr podaje nam wysokość aktualnej temperatury. Obecnie modne są również termometry z czujnikami wewnątrz i na zewnątrz. Porównując wysokości liczbowe wyświetlane na ich ekranie, możemy łatwiej wyobrazić sobie, o ile zimniej lub cieplej jest na zewnątrz. Jednak w naszym coraz bardziej zabieganym świecie najczęściej wychodzimy z domu na wiele godzin. Nierzadko wychodzimy rano, przed pojawieniem się pierwszych promieni słońca ogrzewających ziemię, a wracamy już po zmroku. Jak odpowiednio ubrać się na taki dzień? Co zabrać ze sobą? Parasol, cieplejszy sweter, czy przewiewną bluzkę?

W tym problemie mogą pomóc nam nowoczesne stacje pogody. Stacja pogody jest urządzeniem, dzięki któremu możemy uzyskać bardziej szczegółowe dane na temat panujących warunków pogodowych. Co jednak najważniejsze, stacje pogody wyświetlają również prognozę na najbliższy czas (w zależności od modelu stacji nawet do 48 godzin naprzód).

Nowoczesna stacja pogody składa się z bazy z wyświetlaczem, którą można zamontować lub postawić w dowolnym miejscu w domu, a także szeregu czujników, które w sposób bezprzewodowy przekazują informacje do bazy. Poszczególne czujniki powinny być jednak bardzo dokładnie rozmieszczone na terenie działki czy ogrodu. Czujnik temperatury wystarczy gdy jest umiejscowiony na zewnątrz w miejscu zacienionym. Inaczej sprawa się ma z czujnikami wiatru czy wilgotności powietrza. One muszą być umieszczone w bardzo konkretnych miejscach aby mogły przekazywać wiarygodne dane. Dlatego też warto postępować w tym względzie w zgodzie z instrukcją obsługi dołączoną do konkretnego modelu stacji.

Stacje pogodowe są także wyposażone w barometry, a więc urządzenia służące do pomiaru wysokości ciśnienia atmosferycznego. Standardowe barometry pokazują wyłącznie wartość liczbową. Nowoczesne urządzenia, zaprojektowane tak aby jak najlepiej służyć odbiorcy, pokazują również spadek lub wzrost ciśnienia.