Strajk w Dzień Pielęgniearek

Symptomatyczne wydaje się być, iż Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek w 2015 roku stał się okazją do protestów środowiska o dużo lepsze warunki pracy i godne traktowanie przez pracodawców. Branża ta stała się szczególnie podatna na „transformację rynkową” oraz przemiany społeczne w kraju.

W Bielsku-Białej protest zorganizował między innymi ZSP wraz ze Związkiem Zawodowym Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień – zgromadził on ponad 100 osób. Strajk miał charakter walki o prawa pracowników całej branży, a także wykraczał poza nią ponieważ postulaty dotyczyły wszystkich zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia w Polsce. Obecni byli również przedstawiciele OZZZ Pielęgniarek i Położnych.

Tego samego dnia, na rynku w Krakowie,  odbyła się ponad 200 osobowa manifestacja, wsparta przez branżowe związki zawodowe. Brała w niej także udział „Solidarność” z Wadowic i 2 przedstawicieli lekarzy ZSP-PSZ.

Wszystkie protesty miały zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację w służbie zdrowia, czyli problemy z finansowaniem, niskie zarobki, słabe wyposażenie szpitali, a także problemy z wyjazdami wykwalifikowanej kadry na zachód, ze względu na mizerne wynagrodzenia.

Praca w szpitalu, wbrew obiegowym opiniom, nie jest pracą łatwą i bardzo często wiąże się z dużym stresem i problemami z wynagrodzeniem. Pracownicy tego typu jednostek nie zarabiają wiele, a są narażeni na wiele przeciążeń fizycznych i umysłowych. Biorąc pod uwagę, iż ratują oni zdrowie i życie innych ludzi sytuacja taka nie powinna mieć miejsca.

Podsumowując – smutne wydaje się to, iż Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, zamiast stać się okazją do radosnego święta i odpoczynku, musi być wykorzystywany do walki o prawa pracownicze i odpowiednie traktowanie oraz zarobki. Tak być nie powinno, co mam nadzieje zmienią akcje społeczne tego typu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.