Suchy beton – jakie ma zastosowanie?

Podczas lektury różnego rodzaju materiałów opisujących różnorodności i zastosowania betonu, nie raz możemy być zaskoczeni kolejnymi informacjami, jakie są nam przekazywane. Tak jest w przypadku betonu suchego, którego nazwa już może wydawać się dość abstrakcyjna.

Beton kojarzy się nam zwykle z mokrą szarą masą przeznaczoną do celów budowlanych. Nic dziwnego więc, że określenie „beton suchy” może wydawać się dziwne. Czym jest więc beton suchy? Z jakich składników powstaje i jakie ma właściwości?

Suchy beton jest mieszanką takich składników jak: cement, kruszywo, dodatki z niewielką ilością wody. Ulega stwardnieniu w ciągu kilku dni. Podobnie jak w przypadku każdej innej mieszanki betonowej, szczególnie ważne jest utrzymanie odpowiednich proporcji surowców. Odpowiedni dobór ilości składników pozwala nam uzyskać kilka różnych klas suchego betonu, odpowiadających różnym wymaganiom i przeznaczonych do różnych zastosowań.

Zastosowania betonu suchego

Zazwyczaj beton suchy ma bezpośredni kontakt z gruntem. Ten typ betonu wykorzystywany jest przede wszystkim w stabilizacjach gruntu,  lub jako podbudowa pod nawierzchnie z elementów drobnowymiarowych betonowych lub kamiennych, jak na przykład pod kostkę brukową.

Zaprojektowane w odpowiedni sposób betony suche stosuje się również przy budowie dróg w technologii betonu wałowanego RCC. Beton zagęszczany jest tu mechanicznie walcami, co pozwala uzyskać odpowiednie parametry nawierzchni. Technologia ta umożliwia zbudowanie drogi i dopuszczenie jej do użytkowania w bardzo krótkim czasie od chwili rozpoczęcia prac.

Na jakość wykonywanej nawierzchni ogromny wpływ ma dobór właściwej do rodzaju gruntu oraz przewidywanych obciążeń klasy betonu. Jeśli beton suchy nie zostanie dobrany zgodnie z zamierzonym zastosowaniem, może dojść do odkształceń lub uszkodzeniami układanej na warstwie suchego betonu nawierzchni.

Układanie suchego betonu

Beton suchy układa się w nieco inny sposób niż betony zwykłe. Najpierw układa się go na konkretną grubość, by następnie zagęścić jego powierzchnię przy pomocy np. zagęszczarek płytowych. Jedną z typowych dla mieszanki suchego betonu cech jest pobieranie z gruntu wilgoci potrzebnej do procesu wiązania. Jego powierzchnię można też zraszać mgiełką wodną co przyspiesza wiązanie. Choć beton suchy ma dość szerokie zastosowanie i nadaje się do użytku w różnych rodzajach przedsięwzięć, nie można używać go do wszystkiego. W przeciwnym wypadku może nie spełnić naszych oczekiwań. Dlatego też należy najpierw zapoznać się ze specyfiką betonu, by dobrać odpowiedni do zadań, które zamierzamy podjąć. Najlepiej będzie skontaktować się z profesjonalną betoniarnią i szczegółowo omówić projekt. Specjaliści chętnie doradzą i pomogą dobrać właściwy beton do zamierzonych celów i przywiozą na miejsce.

Artykuł powstał na podstawie informacji pochodzących z: http://www.betonnadom.pl/porady-wykonawcze/faq/suchy-beton-kiedy-go-stosujemy-i-jakie-ma-on-wlasciwosci