Toczenie CNC Śląsk – to warto wiedzieć!

Czym jest toczenie, na czym polega i dlaczego dzisiaj jest tak często stosowane w produkcji i przemyśle? Tematyka obróbki powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych jest dla wielu osób czarną magią, ale nowocześni przedsiębiorcy wytwarzający różne, specyficzne elementy, na których później bazują maszyny i urządzenia przemysłowe, nie mogliby sprawnie działać właśnie bez tego procesu.

Czym jest toczenie?

W kategorii toczenie CNC Śląsk, podobnie jak i toczenie w innych regionach Polski mówimy wprost o usługach, których nadrzędnym celem jest obróbka wiórowa przedmiotów w postaci brył obrotowych lub brył o tzw. zarysach osiowo-symetrycznych.

Co to znaczy? Dla uproszczenia: chodzi o uzyskanie kształtu bardzo specyficznie określonej bryły z materiału takiego jak np. stal czy metale nierdzewne. Wysokiej klasy urządzenia toczące pozwalają tu na oddzielenie tzw. nożem tokarskim warstwy danego materiału, a następnie uzyskanie tą drogą pożądanego kształtu.

Wytworzona wskutek toczenia część może zostać wykorzystana jako element innej maszyny, produktu ruchomego lub nieruchomego, a nawet nietypowej dekoracji.

Czym wykonuje się toczenie CNC?

Odpowiednim do tego procesu urządzeniem jest tzw. tokarka. To ona pozwala na obróbkę powierzchni z zewnątrz, wtedy nazywamy to toczeniem, ale i od wewnątrz, co nosi miano wytaczania. Większość firm potrzebujących konkretnej bryły do swojego produktu nie zajmuje się jednak jej samodzielnym toczeniem, a scedowuje tę czynność na podwykonawców. Ma to szczególne znaczenie w przypadku produkcji masowej. Dobrym przykładem może być np. element niezbędny do działania samochodowego silnika. Żaden producent samochodów jako całości nie tworzy takiej drobnej części sam, a zleca jej regularne wytwarzanie specjalizującym się w tym przedsiębiorstwom. Takie usługi wykonują firmy z całego świata, a na przykładzie Śląska np. marka https://czp.info.pl/oferta/uslugi.

Oczywiście przykład motoryzacyjny nie jest tu wyjątkiem. Z toczenia korzystają firmy praktycznie każdej nowoczesnej branży, jak np. rolnictwo, budownictwo, sektor konstrukcyjny, przemysłowy, farmaceutyczny, medyczny, a nawet programistyczny czy narzędziowy itd.

W każdej z tych branż operuje się maszynami zbudowanymi z różnej wielkości części, a ich precyzyjne wykonanie w zakresie powierzchni bryłowej, zawdzięcza się właśnie tokarzom i firmom zajmującym się szeroko pojętym CNC