Tradycyjne ciasta wielkanocne

Pyszne jedzenie to nieodłączny element praktycznie wszystkich świąt, obchodzonych w naszej tradycji. Nie inaczej jest podczas Wielkanocy. Jedną z najważniejszych pozycji w świątecznym menu są ciasta! Nie może ich zabraknąć na żądnym wielkanocnym stole.

Jajka, chleb, biała kiełbasa, żurek czy chrzan – to tylko kilka dań, które tradycyjnie, zawsze pojawiają się podczas wielkanocnych biesiad. Jedzenie jest ważnym elementem tradycji tych świąt – w Wielką Sobotę święcimy pokarmy, które później trafią na świąteczny stół. Zawartość naszego koszyka ma swoją symbolikę. Dlatego przygotowanie tradycyjnych dla tych świąt potraw pozwala w pełni poczuć klimat Świąt Wielkiej Nocy, a także cieszyć się spotkaniem przy wspólnym stole. W świątecznej tradycji, przewidziano także odrobinę słodyczy.

Baby, babki i babeczki

Babki to chyba najłatwiejsze i najpyszniejsze wielkanocne ciasto. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane, a pośród wielu przepisów z pewnością znajdziemy taki, który stanie się naszym ulubionym. Ciasto piecze się w specjalnej formie, która nadaje mu wspaniały kształt. Możemy ją udekorować lukrem, czekoladą lub kolorowymi posypkami. Na świątecznym stole świetnie będą wyglądać również przygotowane z tego samego ciasta małe babeczki. Możemy je finezyjnie udekorować i tym samym zyskamy pyszną i efektowną dekorację stołu, która z pewnością szybko z niego zniknie.

Mazurki

Te nugatowe, pełne orzechów i bakalii ciasta, również są nieodłącznym elementem wielkanocnej tradycji. Mazurki są zawsze wspaniale udekorowane – na ich powierzchni przygotowuje się piękne kompozycje z płatków migdałowych, wafli czy opłatków. Pyszną masę rozprowadza się na kruchym spodzie lub na cieście biszkoptowym. Są bardzo słodkie i pyszne. Możemy dostosować przepis do swoich potrzeb i wybrać taki wariant mazurka, który uwzględnia nasza ulubioną masę i składniki.

Serniki

Ciasta z masy serowej na kruchym lub biszkoptowym spodzie to jeden z takich wypieków, które lubią chyba wszyscy. W wielkanocnym wydaniu sernik powinien być pełen bakalii i orzechów. Na jego wierzchu możemy rozprowadzić polewę z czekolady lub udekorować go w inny sposób.

Te wielkanocne pyszności to doskonały deser po rodzinnym posiłku. Sprawdzą się świetnie jako dodatek do kawy czy herbaty. Jeśli chcemy przygotować w naszym domu naprawdę tradycyjne i rodzinne święta Wielkanocne, musimy uwzględnić w menu wymienione wyżej ciasta. Na pewno zachwycą wszystkich domowników i zaproszonych gości. Więcej interesujących porad możecie znaleźć tu.