Trzecia rewolucja przemysłowa – druk 3D

dZa pomocą druku 3D moglibyśmy samodzielnie kreować plus produkować artykuły o dziwnych formach i nie tylko. Drukowane pacynki, biżuteria, stoły, a nawet jedzenie to pomysły, o jakich nawet nie marzyliśmy.

Druk 3D wynaleziono i w części zastrzeżono już w latach 80 minionego wieku, w postaci stereolitografii. Od lat 90. jest stosowany przez wojsko, branżę projektową w prototypowaniu okazów przemysłowych albo wykonywanie makiet, zaś od czasu do czasu również poprzez artystów. Dopiero niedawno został odkryty poprzez poważniejsze społeczności i od razu ogłoszony przez mass media trzecią rewolucją przemysłową, między innymi dzięki wygaśnięciu poniektórych patentów. Pośpieszne upowszechnienie a także gigantyczna produkcja tanich drukarek 3D sprawia, iż pozwolą na domową produkcję bądź kopiowanie artykułów stworzonych własnoręcznie czy też wysłanych przez internet.

Technologia drukowania 3D polega na stworzeniu określonej rzeczy przez odpowiednie ukształtowanie materiału, zgodne z pomysłem wprowadzonym do programu komputerowego. Tym sposobem mamy możność sprawiać przykładowo figurkę, zabawkę, kubek, torebkę. Niniejszy sprzęt nie trzeba zaliczać do pogmatwanych, bo składa się z dyszy rozprowadzających tworzywo sztuczne, nagrzanych do ok. 230 stopni C plus tacy grzejnej, która nagrzana dba o materiał budulcowy przed przywieraniem do podłoża. Przygotowany projekt, przykładowo na kartce, pozostanie przeniesiony do graficznego programu, gdzie jest on modyfikowany oraz stosowny do sprzętu. W kolejnym kroku trafia on do szczególnego programu dzielącego go na kilkadziesiąt, a wręcz kilkaset warstw, jakie w kolejności są konstruowane warstwa po warstwie, od dołu do góry. Co ciekawe, w ten sposób otrzymany obiekt ma możliwość być kolejny raz stopiony i przeznaczony do stworzenia całkowicie nowej rzeczy.

Zaletą drukowania 3D jest szybkość powstawania nowych artykułów. Hamulcem jednak zostaje sam wybór materiału do wytwórczości obiektu, cena urządzenia a także nietrwałość surowców, w wypadku ogromniejszych plus szczególniej eksploatowanych produktów. Jednak jest to domena, jaka w dalszym ciągu się rozwija i jest w stanie przynieść spółkom dużo korzyści. Takiego typu skorzystanie nowej technologii jest korzyścią dla zwykłych obywateli, bowiem zezwala im pobawić się w kreatora i projektanta, w trakcie tworzenia prostych artykułów użytkowych.

Istnieją głosy, że drukowanie 3D jest w stanie przysporzyć się do produkcji przedmiotów w mieszkaniu jak i odstąpienia zakupu rzeczy produkowanych przez firmy. Fakt ten nie stanowi jednakże niebezpieczeństwa dla przedsiębiorstw, gdyż obsługa tych urządzeń zmusza znajomości rysunku, specjalnych programów a także wyczucia estetyki, co nie jest prawdopodobne do przyswojenia w krótkim okresie, za to wymusza dużej liczby lat pracy. Z jednej strony to doskonała zabawka, natomiast z innej to klucz do ułatwienia produkcji licznych technicznych elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.