Wybieraj rozsądnie!

Papier wzięty jest od niepamiętnych czasów. Jego geneza sięga 105 roku w naszej erze. Z biegiem lat dokładano mu kolejnych funkcji, aż do obecnych czasów. Na początku na nim robiono zapiski, uprawiano malarstwo a także ilustrowano, aż końcowo w połowie 19 wieku zaczęto go używać przy produkowaniu opakowań. To wtedy powołana została do życia pierwsza torba papierowa. Przydaje się nam ona aż po obecne czasy, a jej wykorzystanie okazuje się z każdym dniem coraz bardziej ogólne.

Wciąż jednak ciągnie się kłótnia o to, który surowiec jest właściwszy : papier lub plastik. Obrońców obu jest mnóstwo, wysuwają przeciwko sobie kontrargumenty wzmacniające zdanie. Plastik na pewno jest wytrzymały, prosto go wyczyścić, jeśli się pobrudzi, jest niepodatny na wilgoć a także dotyk, jak również jest niedrogi. To wniosek ekonomiczny. Występuje poza tym inna kwestia : proekologiczna. Jego wyprodukowanie jest bardzo toksyczne dla otoczenia, a jednocześnie biodegradacja trwa mnóstwo lat. Papier – wydaje się mało wytrzymały, po kontakcie z wodą lub nieczystością błyskawicznie się psuje, problematycznie utrwalić go w czystości i idealnym obliczu.

Chociaż jawi się jako niekorzystny dla finansów, to dla przyrody jest zdecydowanie bardziej nie trujący niż plastik : w czasie realizacji towarów makulatury wydostaje się mniej trujących odpadów, a dodatkowo papier naprędce ulega biodegradacji, a więc nie zagraża systemowi roślinnemu ani zwierzynie. Amatorzy plastiku zarzucą, że żeby stworzyć torebkę papierową, trzeba ściąć ogromnej ilości drzew, zatem jaka to ekologia. Jednakże i tak wycina się mniejszą ilość drzew niżli plastik niszczy zieleni dookoła. O tym, ażeby artykuł był nieszkodliwy dla środowiska, zobligowany jest myśleć każdy producent. Torby papierowe według mnie mają górę nad plastikiem we wszystkich aspektach.