Ulubiony samochód Polaków

Nieprzerwana dominacja Golfa w klasie aut kompaktowych trwa już ponad 10 lat. Ten samochód to prawdziwy bestseller w katalogu niemieckiego producenta, a jego pierwsza generacja jest już uważana za auto klasyczne. W Polsce, podobnie jak w Niemczech, jest to jeden z najchętniej kupowanych nowych samochodów. Czy ktoś ma szansę zaburzyć tak silną pozycję Volkswagena?

Technologia Skyactiv, a BlueMotion

Patrząc na sylwetkę nowego Golfa, widać że niewiele zmieniło się w jego stylistyce. Golf dalej jest poważnym, zachowawczym, ale przyjemnym dla oka, niedużym autem kompaktowych. Gdy postawimy go obok nowej Mazdy3 jego uroda lekko gaśnie. Nowa „trójka” przyciąga oko swoją dynamiczną linią nadwozia i charakterystycznym przodem. Porównując ceny nowych samochodów Mazdy 3, widać że są one na poziomie Volkswagena Golfa. Można śmiało stwierdzić, że to ta sama półka cenowa. Mazdę3 wyposażono w obiecującą technologię Skyactiv, znaną z większych modeli, takich jak: Mazda6, czy CX-5. Główną zaletą „niebiańskiej technologii” jest oszczędne spalanie i ograniczona emisja CO2. Podobne założenia towarzyszyły niemieckiemu producentowi przy tworzeniu koncepcji „Bluemotion”. Jednak Volkswagen postanowił pójść w kierunku zmniejszania pojemności silników i dołożenia do nich turbiny, a Mazda wręcz przeciwnie- pozostała przy większych pojemnościach jednostki napędowej, stawiając na zwiększenie stopnia sprężania w silniku i lekkość konstrukcji.

Technologia Skyactiv, a BlueMotion Multimedia i bezpieczeństwo

W środku, oby dwa auta prezentują się elegancko i schludnie. W Maździe, od razu rzuca się w oczy duży 7-calowy wyświetlacz, na którym możemy korzystać z nawigacji lub Internetu. Tu rysuje się kolejna zaleta Mazdy, czyli system MZD Connect, pozwalający na przeglądanie portali społecznościowy, czy dający dostęp do nieograniczonej ilości stacji radiowych. W Golfie, tradycyjnie możemy skorzystać z nawigacji lub podłączyć naszego iPod i słuchać muzyki. Oby dwa auta wyposażono w najnowsze systemy bezpieczeństwa. W Golfie znajdziemy ciekawe rozwiązanie, jakim jest hamulec wielokolizyjny, który przyhamowuje samochód w trakcie wypadku, by zmniejszyć siłę uderzenia. W Maździe3 znajdziemy system wspomagający hamowanie, który ostrzega o braku zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami i przyhamowuje auto w awaryjnych sytuacjach.

Przeglądając katalog Volkswagen, można się natknąć na odmianę Golfa w wersji sportowej, czy bardziej rodzinnej. Warto zaczekać na odpowiedź Mazdy. Może japoński producent zdecyduje się wypuścić wersje MPS nowej Mazdy3, gdyż porównanie jej z Golfem GTI może również wypaść ciekawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.