Wakeboard – czy można się tego nauczyć?

W porównaniu z innymi dynamicznymi sportami, wakeboard jest stosunkowo młodą dyscypliną, która jednak szturmem podbiła serca tysięcy ludzi na całym świecie. Gdyby pokusić się o definicję i wyjaśnić na czym ten sport polega, wakeboard można by opisać jako pochodną kilku dyscyplin sportowych: nart wodnych, snowboardu i surfingu. W swej obecnej formie istnieje dopiero od początku  lat 90. ubiegłego wieku. Sposób poruszania przy uprawianiu wakeboardu, przypomina nieco snowboarding, tyle że  wykonywany na tafli jeziora. Wic polega na ślizganiu się na desce wakeboardowej  po wodzie, trzymając jednocześnie w rękach linę, przymocowaną do motorówki, wyciągu na wodzie, lub  wyciągarki. Duża prędkość pozwala jednocześnie wykonywać różne triki na tafli wody.  Właśnie to zróżnicowanie trików i  ewolucji, które można wykonać, czyni ten sport  wielce efektownym.

Wiele lat temu, wakeboard był ulubionym sportem jedynie mieszkańców plaż. To surferzy go rozpropagowali, pływając, dla zabawy, przywiązani liną do tyłu łodzi. Wkrótce powstał skurfer – połączenie nart wodnych i deski surfingowej, ciągniętej w ślad za łodzią. Niedługo potem rozpoczęto wprowadzanie ulepszeń, a na deskach pojawiły się paski do mocowania stóp. Paski pozwalały pewniej stać na desce i swobodniej poruszać się na wodzie. Wakeboard wkroczył na wyższy poziom. Kiedy dodatkowo deski zostały skompresowane i zaczęły unosić się na wodzie, riderzy zaczęli używać ich nawet na dużych głębokościach. Po pierwszych próbach by deska do wakeboardu przypominała deskę surfingową, zdecydowano jednak, że będzie miała symetryczny kształt (twin – tip) i to jest teraz standard dla tego sprzętu.

Wakeboard rozwinął się na dobre na początku obecnego stulecia, kiedy na jeziorach i zalewach masowo budowano wyciągi do nart wodnych. Z infrastruktury zaczęli korzystać również wakeboarderzy. Badania ankietowe wśród większości operatorów wyciągów na świecie, przeprowadzone w 2004 przez Cable Wakeboard Commission wykazało, że 95% użytkowników tych wyciągów to właśnie wakeboarderzy. Dziś wyciągi dla wakeboarderów pracują pełną parą w wake and roll parkach i mają się świetnie, tak samo jak ta dyscyplina sportu!

Na wyjazdy wakeboardowe zaprasza EHschool.pl