Wersal – krótka charakterystyka miasta

opuszczone

 Wersal – krótka charakterystyka miasta

Wersal (fr. Versailles) – to miejscowość położona we Francji w regionie Ile-de-France w departamencie Yvelines. Wersal wsławił się tym, że od 1692 roku był rezydencją królów Francuskich. Według danych z 1990 roku gminę Wersal zamieszkuje 87 789 osób, a gęstość zaludnienia wynosi 3353 osób/km2. W mieście tym znajduje się Uniwersytet Wersalski oraz trzy stacje kolejowe.

Historia powstania tego wspaniałego miejsca

Budowę tego pałacu rozpoczęto w 1668 roku. Został on rozbudowany z ogromnym przepychem i rozmachem przez Ludwika XIV zwanego „królem słońce”. Pałac Wersalski wraz z kompleksem ogrodowo-parkowym jest największym dziełem francuskiego klasycyzmu i baroku. Twórcą tego symbolu Francji był Andre Le Notre, który był francuskim architektem krajobrazu, a od 1635 roku nadworny ogrodnik króla Ludwika XIV, twórca geometrycznego ogrodu francuskiego.

Styl ten charakteryzuje się zaplanowaną aranżacją krajobrazu w ogrodzie. Geometryczny ogród francuski wywodzi się z czasów jeszcze renesansowych, gdzie był niezwykle popularnym dodatkiem do włoskich pałaców i dworów. Ogród taki charakteryzuje się w pełni kontrolowaną przez człowieka naturą. Począwszy od planowania szerokości i wysokości żywopłotu, kończąc na rodzaju i kolorze kwiatów.

Wersal jako świadek wielu ważnych wydarzeń historycznych

To właśnie w Wersalu w 1789 roku zostały zwołane Stany Generalne, natomiast dwadzieścia lat wcześniej znajdował się tu rząd, który obalił Komunę Paryską. Wersal był świadkiem wielu historycznych wydarzeń, takich jak konferencje pokojowe czy też został tu podpisany Traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku. Oświetlenie tego wielkiego kompleksu lampami ulicznymi już w XVII wieku było niezwykle drogie.

Na szczęście aktualne czasy pozwalają nam na fantazyjne ozdabianie naszych ogrodów oświetleniem.