Wszystko co warto wiedzieć przed zakładaniem implantów


Zdrowe i ładne zęby są tym elementem urody, na którym większości z nas zależy w bardzo dużym stopniu. By utrzymać je w stanie jak najbardziej zbliżonym do ideału jesteśmy gotowi na wiele wyrzeczeń, tym więcej im jesteśmy starsi.

Współczesna stomatologia znalazła rozwiązanie dla osób, które mają braki w uzębieniu i dla których te braki są powodem gorszego, a nawet bardzo złego samopoczucia – rozwiązaniem tym jest implant zęba zwany też implantem stomatologicznym. Jest to ni mniej ni więcej tylko sztuczny korzeń wykonany z bardzo trwałego materiału jakim jest tytan. Korzeń ten jest wszczepiany do kości, a na jego podstawie zostaje umieszczona korona, czyli sztuczny ząb. Metoda świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku uzupełnienia pojedynczych braków w uzębieniu, ale również jako baza do wstawienia trwałego mostku zastępującego ubytek kilku zębów obok siebie.

Materiał, z którego wykonuje się implanty jest obojętny dla organizmu, a więc całkowicie bezpieczny dla wszystkich, nawet dla alergików. Wiek pacjenta nie ma znaczenia – podstawą jest ukończenie 18 lat, górnej granicy nie ma. Przed 18 rokiem życia nie stosuje się implantów ze względu na trwający jeszcze w organizmie rozwój kości.

Sam zabieg jest bezpieczny i trwa kilkadziesiąt minut pod warunkiem, że wykonuje go odpowiednio do tego przygotowany specjalista posiadający certyfikat z zakresu implantologii.

Zanim lekarz podejmie się zabiegu umieszczenia implantu musi stwierdzić, czy pacjent dysponuje odpowiednią ilością tkanki kostnej. Jeśli tak umieszcza implant w kości po czym następuje proces gojenia, który trwa od 3 do 6 miesięcy. Kolejnym etapem jest wkręcenie śruby, a po kolejnych dwóch tygodniach gojenia następuje zamocowanie zęba.

Przeciwwskazaniem do poddania się zabiegowi implantów są niektóre choroby przewlekłe jak m.in. cukrzyca, choroby psychiczne, choroby krwi, osteoporoza. W każdym przypadku należy bezwzględnie poinformować lekarza prowadzącego o swoim stanie zdrowia i to on zadecyduje o możliwości poddania się zabiegowi. Duży problem stanowią palacze, których organizm może odrzucić implant zęba – w ich przypadku poddanie się zabiegowi jest równoznaczne z całkowitym rzuceniem nałogu.

Będąc już szczęśliwym posiadaczem implantów trzeba pamiętać jeszcze o codziennej higienie jamy ustnej, co najmniej takiej samej, jak przy prawdziwych zębach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.