Wszystko o kupowaniu perfum

Dzisiaj porozmawiamy trochę na temat tego, co znajduje się w perfumach, i co wpływa na to, że jedne zapachy bardzo nam odpowiadają, a innych po prostu nie jesteśmy w stanie znieść. Pierwsza część artykułu będzie poświęcona utrwalaczom, a druga nutom zapachowym. Jeśli jesteście ciekawi, co stanowi serce perfum – zapraszamy do lektury.

Utrwalacze zapachowe to substancje pochodzenia zwierzęcego, które stosuje się w minimalnej ilości, aczkolwiek ich zapach jest bardzo intensywny. Należą do nich Ambra, Cybet, Kastoreum i Piżmo. Ambra jest substancją pochodzącą z przewodów pokarmowych kaszalotów. Ponieważ świeży zapach Ambry przypomina zapach rybi, stosuje się ją tylko po uprzednim wysuszeniu. Ambra dodaje perfumom ciepłą nutę zapachową. Cybet z kolei to wydzielina gruczołów cywety, jej zapach jest ciężki, jednak zmysłowy. Kastoreum jest substancją, z której bobry natłuszczają swe futerka. Perfumy dzięki niej zyskują dość cierpkawą poświatę. Ostatnią substancją jest Piżmo będące wydzieliną z gruczołów piżmowca. Połączona nadaje zmysłowy aromat. Jest to również najbardziej znany utrwalacz.

Perfumy podzielone są na grupy zapachowe, wśród których wyróżnia się zapachy: kwiatowe, cytrusowe, szyprowe, orientalne, paprociowe oraz aldehydowe. Najobszerniejszą grupą są zapachy kwiatowe, które łączy się również z nutami owocowymi lub orientalnymi. Najcięższe z zapachów są te z dodatkiem aldehydów, dla niektórych z nas mogą być to nawet zapachy mocno drażniące i powodujące mdłości. Mimo wszystko każdy ma inny gust i często dla jednej kobiety zapach duszący, dla innej będzie pięknym i świeżym. Więcej na temat perfum przeczytasz tutaj.