Wycieczka górska -niezbędnik

Zimowe wycieczki górskie – co ze sobą zabrać

Z górami nie ma żartów, są potęgą i trzeba mieć do nich szacunek. My zawsze jesteśmy tylko gośćmi, którzy powinni odpowiednio dostosować się do warunków tam panujących. Przed wyprawą na górskie szlaki rozsądnie jest zabrać ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy. W górach nigdy nie wiadomo, co się może przydarzyć.

Strój

Pogoda w górach jest zmienna przez cały rok. Raz świeci słońce, a za chwilę pojawia się burza. Warto więc odpowiednio się do tego przygotować, by nie zostać zaskoczonym. Zaczynając od głowy – każdy wie, że ucieka przez nią największy procent ciepła. Warto więc zaopatrzyć się w ciepła, grubą kominiarkę. Najkorzystniejszym sposobem ubierania jest „na cebulkę”, czyli kilka warstw ubrania, z czego ta najbliżej ciała musi odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest bielizna i ubrania termoizolacyjne. Dłonie trzeba chronić przez przemarznięciem, zaleca się zabieranie zapasowych par rękawiczek, gdyby pierwsze przemokły. Warto wiedzieć, że ostania warstwa powinna być nieprzemakalna i wiatroszczelna. Buty to zdecydowanie najważniejszy element ubioru w górach. Zapomnij o adidasach, obuwie musi być koniecznie ciepłe, nieprzemakalne i stabilne.

Wyposażenie

Poza ubiorem, należy zaopatrzyć się w niezbędne przedmioty ułatwiające pobyt w górach, jak i samą wspinaczkę. Niezbędne będą nam czekan i raki, szczególnie w wysokich partiach gór, gdzie może być lód. Do listy rzeczy niezbędnych dopisz także latarkę, nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Nie zapomnij o źródle ognia, weź ze sobą zapalarkę lub zapałki, jeśli zdecydujesz się na opcję drugą, pilnuj by nie zawilgotniały. Do termosu wlej ciepły napój, najlepiej rozgrzewającą herbatę, nie zapomnij także o wodzie mineralnej, która nawodni organizm w razie potrzeby. Warto wziąć ze sobą trochę jedzenia, najlepiej bardzo odżywczego, przyda się również batonik czekoladowy lub zwykła czekolada. Na pewno przyda się nóż, sznurki i linki, a także zapasowe elementy ubioru, jak skarpetki, koszulka, rękawiczki czy dodatkowa czapka.

Nie zapomnij zabrać naładowanego telefonu komórkowego oraz wyposażonej apteczki pierwszej pomocy. Tak wyposażony możesz ruszać w drogę! Wycieczki górskie to dobry pomysł na poprawę kondycji. Jeśli jednak wolisz ćwiczyć w domu, zobacz więcej.