Wyjazdy integracyjne

Wyjazdy integracyjne, to zwyczaj, który do naszego kraju przybył z krajów anglosaskich. Początkowo praktykowano go przede wszystkim w dużych korporacjach, w myśl reguły, że międzynarodowe firmy pierwsze przyswajają i propagują zagraniczne trendy, przenosząc je na rodzimy grunt.

Jeszcze dekadę temu, wyjazdy integracyjne , bazowały głównie na wspólnym relaksie i imprezowaniu. Nowe trendy sprawiają jednak, że obecne wyjazdy są dostosowane do konkretnych celów organizacji, które je finansują. W dzisiejszej integracja nie ma miejsca na chaos i brak pomysłów – teraz nad całością wydarzenia czuwają specjaliści. Coraz popularniejsze stają się nie tylko szkolenia branżowe, ale też gry terenowe, warsztaty artystyczne czy zorganizowane zajęcia sportowe. Kolejna moda, którą można zauważyć,  wiąże się z wprowadzeniem do programu wyjazdu elementów survivalu i   sportów ekstremalnych. W myśl psychologii pracy zespołowej, tego typu zajęcia przyczyniają się do umocnienia zaufanie w zespole, podnoszą samoocenę i pozwalają umiejętnie odreagować stres.

Mimo różnego rodzaju atrakcji i modyfikacji programów wyjazdowych, pracodawcy, którzy organizują wyjazdy integracyjne, zazwyczaj liczą na podobny efekt: zwiększenie motywacji zespołu, przełożone potem na odpowiednio większe zyski dla  nich samych. Skoro udowodniono, że wyjazdy integracyjne pozwalają zacieśnić więzi między ludźmi i  bezpiecznie rozładować problemy biurowe w neutralnym środowisku, inwestycja w takie przedsięwzięcie wydaje się dla pracodawcy dość niewielkim wydatkiem, w porównaniu z korzyściami, które może przynieść.

Korzyści

Trzeba jednak pamiętać, że wyjazdy integracyjne nie są lekarstwem na wszystkie problemy w firmie, a źle zaplanowany wyjazd może przynieść rezultat odwrotny do zamierzonego.  Jeśli jednak powierzy się organizację specjalistom, pracodawcy mogą spać spokojnie. Do niewątpliwych zalet takiego wyjazdu można zaliczyć zbudowanie silnego zespołu, lojalność pracowników, zniwelowanie skutków stresu i wzrost poczucia przynależności.

Zagrożenia

Mimo niezaprzeczalnych korzyści, które płyną z wyjazdów integracyjnych dla firm, opinia publiczna nie jeden raz była bulwersowana informacjami o ekscesach, do jakich na takich imprezach dochodzi. Doniesienia o libacjach, romansach i innych tego typu ekscesach nie należą, niestety, do rzadkości. Presja wywierana na pracownikach, by oprócz długich godzin spędzonych w biurze, wyjechali potem na kilka wolnych dni z dala od domu, może być również odebrana jako pozbawianie ich czasu, który mogliby spędzić z rodziną. W aspekcie samej pracy, dużym zagrożeniem może okazać się zbytnie rozluźnienie relacji, które skutkuje załamaniem służbowej hierarchii. Powstały w ten sposób chaos może potem przenieść się na grunt zawodowy, dlatego trzeba pamiętać, że nawet na rekreacyjnym wyjeździe, przełożony musi zachowywać się w sposób adekwatny do zajmowanego stanowiska. Wreszcie, wyjazdy integracyjne mogą wpłynąć na zmianę relacji w pracy na zupełnie koleżeńskie, a wtedy biuro stanie się miejscem prywatnych spotkań. Zdarza się również, że później ocenia się efekty czyjejś pracy, na podstawie sojuszy zawartych na jeszcze wyjeździe. Okazuje się bowiem, że pracownicy chętniej współpracują z osobami, które dały się wcześniej poznać jako otwarte i towarzyskie. Niestety, nie zawsze cechy pożądane na wyjeździe, sprawdzą się potem w pracy, a osoby mniej aktywne, czy introwertyczne, mogą czuć się odrzucone przez zespół, co w prostej drodze prowadzi do frustracji.

Organizatorem wyjazdów integracyjnych jest EHSchool: http://www.ehschool.pl/index.php/?page=imprezy-integracyjne