Wymarzony dom jak ze snu

Dom to nie tylko budynek, schronienie, cztery ściany i dach nad głową. To nasz azyl, nasze królestwo, nasze miejsce na ziemi i wszystko, co kochamy. To nasi najbliżsi, którzy towarzyszą nam w codziennych troskach i chwilach radości. Aby rzeczywiście był w stu procentach „nasz”, trzeba dobrze przemyśleć jego urządzenie. Chodzi nie tylko o funkcjonalność. Dom to przestrzeń, w której mamy czuć się w pełni bezpiecznie i komfortowo, powinien też obrazować naszą osobowość.

Nieodparty urok Prowansji

domAby w ogóle kupić lub wybudować dom trzeba się, niestety, zadłużyć. Skoro już otrzymamy kredyt hipoteczny dla młodych, przyzwoicie zarabiających ludzi, wykorzystajmy przyznane nam pieniądze w sposób przemyślany i dokładnie tak, jak nam się podoba. Nie możemy iść na kompromisy, bo mieszkania nie zmieniamy przecież co roku. Każdy chciałby zaaranżować swoje wnętrze z pomysłem, w sposób nieszablonowy i świeży, tak, byśmy sami czuli się w nim dobrze, a znajomi podziwiali nas za świetny gust. Warto śledzić różne tendencje i czerpać z nich inspiracje. Jednym z najbardziej oryginalnych aranżacyjnych trendów jest styl prowansalski. Podstawowe skojarzenia związane z nurtem rodem z południa Francji to słońce, sielskość i niekończące się pola lawendowe. Brzmi kusząco. Ta propozycja spodoba się romantykom i tym, którzy cenią sobie przytulne ciepło domowego ogniska. Dom urządzony w tym guście samym swoim wyglądem zaprasza do odwiedzin, zachęca do spotkań w rodzinnym gronie, czy popołudniowych pogaduszek z przyjaciółkami przy filiżance herbaty.

Wnętrze z duszą

Meble nawiązujące do stylu prowansalskiego mogą być proste lub bardziej wyrafinowane, a nawet pełne przepychu (na przykład wybrzuszone, rzeźbione komody czy fotele o wygiętych nogach). Ich cechą wspólną jest natomiast celowe postarzenie osiągane przy pomocy przecierek czy metodą shabby chic. To jeden z kluczy tego stylu. Oryginalne prowansalskie domy były kształtowane przez kolejne pokolenia, przesycając się w ten sposób historią, którą wyczuwa się w atmosferze. Bardzo ważne są detale, przede wszystkim wszechobecne wzory florystyczne (styl prowansalski czerpie z natury), jak kwiatki, winogrona, słoneczniki, oliwki czy owady, które pojawiają się na meblach, poduszkach i kuchennej zastawie. Charakterystyczne dla tego trendu są też określone barwy, przeważnie pastele – biel, beże, jasne szarości i, obowiązkowo, kolor lawendowy.

Styl prowansalski pomaga stworzyć niepowtarzalny klimat, który emanuje spokojem i łagodnością. Nie musimy jednak urządzać w tym guście całego domu – wystarczy salon lub sypialnia. Duże pole do popisu daje kuchnia, gdzie główną rolę grają drobiazgi, jak donice ze świeżymi ziołami, trzymane na wierzchu butelki wina, ozdobna ceramika czy pełniące funkcję ozdób kuchenne akcesoria (moździerz, drewniane łyżki) – koniecznie sprawiające wrażenie wiekowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.