Wymiana opon w samochodzie

Wymiana opon w samochodzie jest bardzo kontrowersyjnym tematem wśród wszystkich kierowców. Jedna strona jest zdecydowanie „za”, druga zdecydowanie „przeciw”. Która ze stron ma rację?

Przede wszystkim trochę statystyki – z badań Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) wynika, że większość Polaków jednak wymienia opony. Z tego aż 92 procent kierowców zmienia opony sezonowo, a 6 procent używa opon całorocznych, niewymagających ich wymiany latem lub zimą. W pytaniach szczegółowych okazało się, że jeśli Polacy nie wymieniają opon, to bardzo rzadko korzystają z samochodu w okresie zimowym.

Według oficjalnych informacji, jeśli średnia temperatura (dobowa) spada poniżej 7 stopni Celsjusza i utrzymuje się przez kilka następnych dni, ogumienie letnie należy zastąpić ogumieniem zimowym. Niestety żadne przepisy nie regulują procesu wymiany opon, chociaż w większości krajów jest to element niezbędny.

Po co wymieniać opony sezonowo? Przede wszystkim ze względu na własne bezpieczeństwo oraz komfort w trakcie jazdy. Dochodzi do tego również zużycie opon, które przecież nie są tanim wydatkiem i nie powinny być wymieniane co roku. Zimowa opona ma mocniejszy kształt bieżnika i inną budowę wewnętrzną i właśnie dlatego nie będzie twardnieć przy mocnym spadku temperatury.

Co ile należy wymieniać opony? Wielu producentów ma sugerowane przebiegi, natomiast w praktyce wymienia się opony dopiero w momencie, kiedy zostają one całkowicie wyeksploatowane. Najczęściej ocenia to nasz wulkanizator, u którego wymieniamy sezonowo nasze opony. Na rynku dostępne są specjalne przyrządy przeznaczone do mierzenia poziomu bieżnika w oponach – dzięki temu sami możemy sprawdzić, czy nasze ogumienie nadaje się jeszcze do jazdy. Zobacz więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.