Wymiana opon w samochodzie

Wymiana opon w samochodzie jest bardzo kontrowersyjnym tematem wśród wszystkich kierowców. Jedna strona jest zdecydowanie „za”, druga zdecydowanie „przeciw”. Która ze stron ma rację?

Przede wszystkim trochę statystyki – z badań Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) wynika, że większość Polaków jednak wymienia opony. Z tego aż 92 procent kierowców zmienia opony sezonowo, a 6 procent używa opon całorocznych, niewymagających ich wymiany latem lub zimą. W pytaniach szczegółowych okazało się, że jeśli Polacy nie wymieniają opon, to bardzo rzadko korzystają z samochodu w okresie zimowym.

Według oficjalnych informacji, jeśli średnia temperatura (dobowa) spada poniżej 7 stopni Celsjusza i utrzymuje się przez kilka następnych dni, ogumienie letnie należy zastąpić ogumieniem zimowym. Niestety żadne przepisy nie regulują procesu wymiany opon, chociaż w większości krajów jest to element niezbędny.

Po co wymieniać opony sezonowo? Przede wszystkim ze względu na własne bezpieczeństwo oraz komfort w trakcie jazdy. Dochodzi do tego również zużycie opon, które przecież nie są tanim wydatkiem i nie powinny być wymieniane co roku. Zimowa opona ma mocniejszy kształt bieżnika i inną budowę wewnętrzną i właśnie dlatego nie będzie twardnieć przy mocnym spadku temperatury.

Co ile należy wymieniać opony? Wielu producentów ma sugerowane przebiegi, natomiast w praktyce wymienia się opony dopiero w momencie, kiedy zostają one całkowicie wyeksploatowane. Najczęściej ocenia to nasz wulkanizator, u którego wymieniamy sezonowo nasze opony. Na rynku dostępne są specjalne przyrządy przeznaczone do mierzenia poziomu bieżnika w oponach – dzięki temu sami możemy sprawdzić, czy nasze ogumienie nadaje się jeszcze do jazdy. Zobacz więcej.