Wymienniki płytowe – Co to takiego i jak działa?

Nowoczesny dom
Wymiennik płytowy ciepła jest urządzeniem, którego głównym zadaniem jest przeprowadzenie skutecznej wymiany ciepła pomiędzy konkretnymi mediami płynnymi lub gazowymi.

Najczęściej taka wymiana przebiega pomiędzy dwoma mediami, ale ich liczba może być różna. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat wymienników płytowych – koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem. Zapraszamy!

O wymiennikach płytowych ciepła słów kilka

Użycie wymiennika płytowego pozwala zmniejszyć koszty związane z ogrzaniem i chłodzeniem budynku. Wymienniki płytowe znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i przemysłowym. Najczęściej używa się ich w systemach centralnego ogrzewania, w klimatyzatorach oraz w systemach rekuperacji. W porównaniu do innych dostępnych wymienników, te płytowe są popularne ze względu na łatwość użytkowania. Ich budowa umożliwia łatwe czyszczenie oraz konserwację urządzenia. Wymienniki te posiadają powłokę antykorozyjną, co przyczynia się do wydłużenia czasu bezawaryjnej eksploatacji.

Wymiennik płytowy składa się z szeregu cienkich, odpowiednio wyprofilowanych płyt połączonych ze sobą równolegle poprzez lutowanie bądź skręcanie. Taka konstrukcja zapewnia odporność na temperaturę i ciśnienie. Wielkość i liczba zastosowanych płyt decyduje o wydajności cieplnej wymiennika płytowego, wynoszącej od kilku kW do kilkudziesięciu MW.

W wymiennikach skręcanych płyty systemu przykręcone są do specjalnej ramy usztywniającej konstrukcję. Konieczne jest również zastosowanie uszczelki zapobiegającej wyciekom i mieszaniu mediów. Niewątpliwą zaletą wymiennika skręcanego jest możliwość otwarcia go, aby oczyścić płyty.

Wymienniki płytowe lutowane charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, są często wykorzystywane jako element ogrzewania podłogowego, w instalacjach solarnych oraz jako część ogrzewania centralnego. Są one bardziej hermetyczne, czyli odporne na rozszczelnienia, ciśnienie i temperaturę niż ich skręcane odpowiedniki. Wymienników lutowanych nie można jednak otworzyć do czyszczenia. Musi być on wyposażony w przyłącze do płukania środkiem czyszczącym.

Instalacja hydrauliczna

Na co zwrócić uwagę podczas zakupy wymiennika płytowego?

Każdy wymiennik płytowy posiada kilka typowych parametrów użytkowych, które determinują działanie urządzenia oraz jego możliwości. Na co więc należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

  •  typ – informuje o stanie skupienia w jakim znajduje się medium generujące energię cieplną. W sprzedaży dostępne są wymienniki typu ciecz-ciecz i gaz-gaz;
  •  media – właściwość określająca rodzaj mediów, z którymi może współpracować dany wymiennik. W sprzedaży są zarówno modele uniwersalne jak i do konkretnego zastosowania;
  •  moc – parametry wymiennika muszą być dopasowane do systemu, w którym ma on pracować;
  •  graniczna temperatura pracy – zależy przede wszystkim od rodzaju medium, do którego dostosowane jest urządzenie. W przypadku produktów przeznaczonych do pracy w gospodarstwie domowym temperatura maksymalna pracy osiąga ok. 220-230°C.;
  •  maksymalne ciśnienie – do użytku standardowego wystarczający jest wymiennik mogący pracować przy ciśnieniu do 3 Mpa.;
  •  materiał – wymiennik musi być wykonany z tworzyw dobrze przewodzących prąd, wytrzymałych i odpornych na działanie wilgoci i korozję. Z tego względu najlepiej wybrać wymiennik zrobiony ze stali nierdzewnej, miedzi lub niklu;
  •  liczba płyt – im więcej płyt, tym większa wydajność wymiennika;
  •  zastosowanie – producenci określają w karcie danego produktu miejsca, w których może on zostać użyty (pompy ciepła, klimatyzacje, kominki, centralne ogrzewanie itp.).

Szeroki wybór wymienników ciepła znajduje się w ofercie sklepu hydraulicznego Proterm z Bydgoszczy. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą!