Z czego zbudować ściankę działową?

Ścianki działowe to świetny sposób na podział dużego pomieszczenia na mniejsze. Często stanowią przegrodę oddzielającą części pokoju o różnej funkcji, np. strefę relaksu od jadalni w dużym salonie.

Niewątpliwie ścianki działowe mogą mieć nie tylko funkcję praktyczną, ale też estetyczną. Warto wiedzieć, że można je wykonać z wielu różnych materiałów uzyskując różne parametry techniczne oraz wizualne.

Ścianka z płyt karton- gips

Stawianie ścianek z karton gipsu to najprostsze i najpopularniejsze rozwiązanie. Najpierw wykonuje się konstrukcję z profili stalowych, a następnie przykręca do niej płyty. Przestrzeń między płytami można wypełnić materiałem izolacyjnym, aby poprawić warunki akustyczne oraz termiczne w rozdzielonych pomieszczeniach. Takie ścianki są dość cienkie, więc świetnie sprawdzą się w małych przestrzeniach. Trzeba jednak pamiętać, że najcieńsze płyty mają stosunkowo niewielką wytrzymałość na obciążenia, więc jeśli zamierzamy na nich wieszać szafki, telewizor, czy inne elementy to należy wzmocnić stelaż i zastosować płyty o większej wytrzymałości mechanicznej. Warto też pamiętać, że ścianka w pomieszczeniu wilgotnym np. kuchni, czy łazience powinna być wykonana z płyt wodoodpornych, aby zapewnić ich trwałość.

Ścianka z płyty cementowo- włóknowej

Płytę cementowo- włóknową montuje się analogicznie do płyt gipsowo- kartonowych. Tego rodzaju płyta ma jednak zdecydowanie większą sztywność i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Warto też dodać, że charakteryzują się one bardzo wysoką odpornością na działanie wilgoci, więc z powodzeniem mogą być stosowane w kuchniach, czy łazienkach. Więcej o parametrach ogólnobudowlanej płyty cementowej znajdziesz na stronie producenta: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/buduj-z-nami/plyta-cementowa-cementex

Ścianka działowa z cegły

Jeśli zależy nam na duże wytrzymałości ścianki to warto postawić tradycyjną ściankę murowaną z cegieł. Trzeba jednak pamiętać, że jej budowa będzie bardziej pracochłonna i potrwa dłużej. Warto też zauważyć, że taka konstrukcja będzie grubsza i dzięki temu bardziej odporna na obciążenia. Wadą takiej ściany jest jednak niska izolacyjność akustyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.