Zabawki dostosowane do wieku dziecka

Zabawki mają za zadanie dostarczyć dziecku możliwości rozwoju wyobraźni, kreatywności oraz zdolności manualnych i poznawczych. W każdym wieku dziecko opanowuje różne zdolności psychoruchowe dlatego też ważne jest, by zabawka była dobrana odpowiednio do wieku dziecka.

W pierwszych dwóch latach życia dziecko poznaje świat przez dotyk, smak, wzrok i słuch dlatego też zabawki, którymi się bawi, powinny być bezpieczne, żeby można było włożyć je do buzi. Kontrastowe zabawki przyciągną wzrok malców, staną się źródłem zainteresowania. Dobrze, gdyby zabawki wydawały rozmaite dźwięki.  W tym wieku dzieci uczą się również obserwując dorosłych przy ich codziennych czynnościach. Dobrym rozwiązaniem będzie więc zakup zabawkowej kuchni z plastikowymi elementami gastronomicznymi, zabawkowego odkurzacza czy pralki. W tym wieku dzieci uczą się konstruować. Tutaj nie trzeba nikogo przekonywać, że każdy maluch powinien otrzymać przynajmniej jeden zestaw bezpiecznych, dużych i wygodnych w trzymaniu klocków. Ważne jest, by elementy były dość duże, żeby zminimalizować ryzyko połknięcia lub zadławienia się przez malca.

Dla dzieci nieco starszych – przedszkolaków – idealnymi zabawkami będą wszelkie narzędzia plastyczne – plastelina, farby bądź gry planszowe, a także duże puzzle. Dzieci w tym wieku uczą się żyć w grupie, a wszelkie plastyczne zabawy rozwijają ich wyobraźnię oraz motoryczne umiejętności. Pokazanie dziecku w tym wieku zasad uczciwości w grach to bardzo dobry pomysł. Dziecko powinno również uczyć się, że nie zawsze musi wygrywać. Taka lekcja pokory podczas gier planszowych przyniesie wiele pożytku.  Dobrym pomysłem dla malucha będzie zakup kredek i kolorowanek.

Dzieci w wieku szkolnym ucieszą się z zabawek związanych z ich zainteresowaniami. Dla jednych klejenie modeli będzie świetną zabawą, inne dziecko ucieszy się z klocków lego, a jeszcze inne z zestawu małego chemika.

Odpowiednie dobranie zabawki do wieku dziecka wpłynie na jego rozwój i rozwinie zainteresowania. Oprócz tego dostarczy wielu godzin zabawy i radości. Każdy zakup warto dokładnie przemyśleć. Po co kupować zabawki, które tylko będą leżeć w pudle i niszczeć? Jest wiele innych ciekawych rozwiązań. Zobacz więcej.