Zabudowa klimatyzacji – czy warto stosować obudowę na klimatyzator


Problem zabudowy klimatyzacji pojawia się w różnych sytuacjach, od kwestii czysto estetycznych, w których chcemy nieco zmienić tę jednostkę zewnętrzną, która np. kłóci się z aranżacją przestrzeni, po chęć ukrycia klimatyzatora nieładnego, dużego lub wyglądającego już na mocno podstarzały.

Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę?

.

Zabudowa klimatyzatora – różne rozwiązania

Samą decyzję o zabudowaniu klimatyzatora warto podjąć po uprzednim przejrzeniu możliwości oraz zalet i wad takiego rozwiązania. Producenci którzy w kategorii zabudowa klimatyzatora oferują dziś wiele opcji, podkreślają, że zamaskowanie takiej jednostki może okazać się bardzo korzystne, o ile oczywiście wybierzemy osłonę, która będzie do posiadanego systemu pasować i faktycznie będzie zaprojektowana z głową.

Jeszcze kilkanaście lat temu, w mieszkaniach prywatnych można było spotkać zabudowy całkowicie szczelne, które w 100% chowały klimatyzator, ale dziś większość z nas już wie, że to nietrafiony pomysł. Obudowa musi bowiem być zaprojektowana tak, by swobodnie przepuszczać powietrze wydostające się z urządzenia. Jeśli osłoni je całkowicie – nie będzie działać sprawnie. Wadą takiego starego typu pomysłu jest nierównomierne ogrzewanie czy wychładzanie pomieszczeń – w przypadku klimatyzatorów wewnętrznych i utrudnienie cyrkulacji powietrza w przypadku urządzeń zewnętrznych. Każdorazowo więc należy pamiętać, że obudowa musi posiadać system perforacji o wysokim współczynniku przenikalności cieplnej, co zapewni klimatyzatorowi dobre przewodzenie ciepła.

Czym cechują się wysokiej klasy zabudowy? Jakie mają zalety?

  • Mogą być wykonane na wymiar, dopasowując się tym samym do indywidualnych potrzeb
  • Są dostępne w dużej palecie kolorów i wzorów
  • Są odporne na działanie środków chemicznych oraz wody
  • Mają obudowy lekkie, nie obciążające ścian po ich montażu, ani samego klimatyzatora
  • Wykonane są w materiałów trudnopalnych
  • Mają wysoki współczynnik przenikalności cieplnej
  • Cechują się elegancją

Osłony na klimatyzatory są świetnym rozwiązaniem estetycznym i mogą w atrakcyjny sposób zmienić wygląd wnętrza. Dodatkowo, przed montażem takiej zabudowy, jeśli klimatyzator umieszczony jest przy nierównych i źle wyglądających kątach ścian, dobrze jest rozważyć narożniki ochronne na ściany. Tego typu kątowniki nie tylko wyrównają nierówności naroży i zmniejszą ich podatność na mechaniczne uszkodzenia, ale i dopełnią nowego wyglądu wnętrza, w którym zakładamy nową zabudowę klimatyzacji. Teoretycznie taki narożnik to tylko detal, ale w praktyce taki detal wizualnie bardzo wiele zmienia!