Zakup nowych auto części

Zgodnie z opinią obserwatorów krajowej gospodarki rynek części samochodowych jest jedną z najbardziej dochodowych branż. Kurs walut jest pośrednim czynnikiem oddziałującym na wielkość rynku, odgrywający znaczenie jedynie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z pochodzącymi z zagranicy zamiennikami. Status lidera na rynku dystrybucji części zamiennych osiągnęły najsłynniejsze firmy samochodowe.  Stało się tak, ponieważ wiele z nich zastrzegło sobie wzory widocznych części samochodów takich jak np. zderzaki, drzwi, lusterka czy błotniki i zablokowały w ten sposób uwolnienie rynku. Jednak mimo sporów toczących się na ”górze” miliony polskich kierowców i tak muszą każdego roku zadbać o to, aby ich samochody były w pełni sprawne, poddawać je regularnym kontrolom.

Kontrola w stacji diagnostycznej zaczyna się od sprawdzenie obecności obowiązkowego wyposażenia pojazdu jakim są gaśnica i trójkąt. Kolejnym ważnym krokiem jest badanie układu oświetleniowego. Dokładnie sprawdza się, czy poprawnie działają takie elementy, jak kierunkowskazy, a nawet każda, niezbędna lampy np. reflektory, światła stopu. Częstej kontroli podlega także system hamulcowy, który jest jednym z podstawowych układów wchodzących w skład podwozia.

Kierujący zawsze musi w pełni panować nad prowadzonym samochodem, a żeby było to możliwe hamulce muszą nieustannie działać sprawnie i niezawodnie. Biorąc pod uwagę fakt, że tarcze, bębny i klocki hamulcowe producenta Ferodo podlegają szybkiej eksploatacji ich regularna wymiana ma decydujący wpływ na zagwarantowanie bezpieczeństwa jazdy.

Na uwadze musimy mieć również łożyska koła, turbosprężarki i amortyzatory, które stanowią główne elementy składające się na zawieszenie, czyli auto części tłumiące drgania. Wykonując kontrolę pojazdu diagnosta sprawdzi również wahacze zawieszenia i przeguby, o którego uszkodzeniu świadczyć mogą stukania, niepokojące odgłosy w czasie ruszania czy manewrów na drodze. Powodem niepokojących nas odgłosów może ostatecznie okazać się też np. miska olejowa. Jeśli chodzi o regularną wymianę to należy przede wszystkim pamiętać o takich elementach jak filtry oleju zapewniający utrzymanie wydajności silnika na optymalnym poziomie. Według ekspertów filtr ten zmieniać należy przy każdej wymiany oleju. Ochronę silnika ma również zapewniać ponadto filtry powietrza lub filtry paliwa, jego głównym zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się ewentualnych zanieczyszczeń do cylindrów i komór spalania. Najczęstszym objawem pogorszenia się ich stanu jest spadek mocy silnika i związane z nim większe zużycie paliwa. Niepokoić może również powolne wchodzenie na obroty, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie spotkaliśmy się z podobnym problemem, należy wówczas sprawdzić przepływomierze lub przewód zapłonowy, które mogą być powodem kłopotów. Przytrafiające się problemy z samym uruchomieniem silnika mogą być związane są z usterką, jakiej uległ akumulator, zawór EGR lub świece zapłonowe i świece żarowe, a w poważniejszych przypadkach pompy paliwa. Istotnym ważnym elementem każdego silnika samochodowego jest też rozrząd, zasilający silnik w ładunek i usuwający spaliny. Tu zwrócić uwagę należy na poszczególne części składowe: prowadnice, rolki, napinacz i sam pasek rozrządu, zużywający się ze względu na ciągłe tarcia i naprężenia.

Zakłócenie pracy silnika może być związane z awarią, której uległy pompy wody lub chłodnice wody. Jest ona najważniejszym elementem układu chłodzenia, raczej trwałym, przeważnie wytrzymującym kilka. Pojawiające się wycieki w tym przypadku wynikają zazwyczaj ze zużycia, jakiemu uległa uszczelka, a jej wymiana nie wiąże się ze zbyt wysokim wydatkiem. Każdy sklep motoryzacyjny posiada solidną ofertę zamienników, w przystępnych cenach.

Zdecydowanie dużo większy problem mogą sprawić nam np. uszkodzone koło dwumasowe lub niezbędne sprzęgła kompletne oraz tłumik drgań, koszty jego naprawy są już o wiele wyższe, a wada musi być usunięta od razu.

Warto wspomnieć również o markach samochodów i cenach części do nich przeznaczonych. Części do Audi często różnią się dość znacząco ceną. Wiele informacji na ten temat można wyczytać na blogach branżowych, jak np. blog Toyota.

Kluczowymi do poprawnego działania silnika są oleje przekładniowe, które każdy kierowca powinien wymienić po przejechaniu określonej ilości kilometrów. Podobnie jak oleje, również i płyny do chłodnic wymagają systematycznej wymiany. Wszyscy powinniśmy o tym pamiętać zarówno dla naszego bezpieczeństwa, jak i innych. Takie akcesoria samochodowe wiążą się z niewielkim kosztem.

Nie możemy zapominać także o ogumieniu. Felgi i opony samochodowe zawsze powinny być sprawne oraz nie zniszczone, bieżnik na oponie nie może być starty gdyż zagrozi to naszemu bezpieczeństwu. Przed zimą należy pamiętać o zmianie opon na opony zimowe, tylko w ten sposób osiągniemy odpowiednią przyczepność samochodu do podłoża.

W artykule wymieniliśmy już wiele elementów mających wpływ (mniejszy lub większy) na poziom naszego bezpieczeństwa podczas podróży samochodem. Nie możemy jednak zapominać o komforcie jazdy, a w tym aspekcie istotny jest skraplacz klimatyzacji lub chłodnice klimatyzacji.

Należycie zadbany samochód będzie nam służył przez wiele lat, stąd konieczne jest poświęcenie mu czasu i uwagi. Poddając go częstym kontrolom możemy szybciej reagować na pojawiające się problemy, dzięki czemu w przyszłości uniknąć możemy wynikających z nich przykrych konsekwencji.