Zalety i wady mieszkania w domu

 

   Jednym z największych marzeń wielu Polaków jest własny dom, najlepiej z pięknym tarasem i ogródkiem, w spokojnej okolicy, blisko lasu czy jeziora, no i oczywiście z możliwością bezproblemowego dojazdu do pracy.

Niestety, nie zawsze jest to możliwe do realizacji. Często zapominamy, że mieszkanie w domu ma nie tylko zalety, ale też i wady.

Zacznijmy od tej przyjemnej części:

Zalety:

1. Spokój i swoboda.

Własny dom pod miastem zapewni nam spokój, odpoczynek od miejskiego zgiełku, ruchliwej ulicy. Możemy też liczyć na pewne odcięcie od sąsiadów, co nie jest możliwe w bloku. Nie będziemy sobie nawzajem przeszkadzać, słuchając głośno muzyki czy robiąc imprezę.

2. Ogród

Kawałek własnego gruntu to prawdziwy luksus. Możemy sadzić i pielęgnować ulubione kwiaty, rośliny czy drzewka owocowe. Osoby lubiące kontakt z naturą będą w raju.

3. Powierzchnia

Osoby lubiące dużo przestrzeni będą zdecydowanie bardziej zadowolone z domu pod miastem niż z małego mieszkanka w kamienicy lub bloku. W domu mamy dużą możliwość manewru. Możemy burzyć ściany czy dobudować taras. Powstrzymać nas może tylko brak gotówki.

A teraz mniej przyjemna część, czyli:

Wady:

1. Ukryte koszta

Decydując się na dom, często nie myślimy o wydatkach, jakie nas czekają, czyli o kupnie opału na zimę, remontach, naprawach czy utrzymaniu ogrodu. w razie problemów z kanalizacją, trzeba też się zdecydować na własne szambo czy przepompownie ścieków. To wszystko, niestety, kosztuje.

2. Dojazdy

Domy często położone są w mniejszej lub większej odległości od miasta, co wiąże się z problemami , by dostać się do miejsca pracy, szkoły czy choćby sklepu.  Samochód staje się koniecznością, a ilość pieniędzy wydanych na paliwo może przerazić.

3. Czas

Utrzymanie domu jest bardzo czasochłonne. W czasie wolnym, zamiast usiąść wygodnie przed telewizorem, musimy wziąć się do pracy: trzeba skosić trawnik, dorzucić do pieca, posprzątać pokoje, łazienkę i kuchnię. I tak jest prawie codziennie.

4. Bezpieczeństwo

Domy są o wiele bardziej narażone na włamania niż mieszkania, tym bardziej, gdy mieszkamy na pustkowiu, a do najbliższego sąsiada jest daleko. Dobrze by było założyć alarm, ale to oczywiście kosztuje.

   Kupno własnego lokum to bardzo poważna decyzja, jedna z najważniejszych w życiu, dlatego też, przed wyborem, gdzie chcemy mieszkać, warto przemyśleć sobie te wszystkie wady i zalety.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.