Zaprzyjaźnij się z… warzywami

Przygotowywanie warzyw nie jest sztuką łatwą. W trakcie obróbki produktów można utracić nie tylko wartości odżywcze, ale również smak i chrupkość. Bardzo ważna jest znajomość technik gotowania oraz doprawiania warzyw, dzięki czemu dania, nie tylko wegetariańskie, będą mogły cieszyć się dużym uznaniem wśród domowników i gości.

Pierwszy krok to umycie warzyw i ich obranie. Zachowanie higieny jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku warzyw z supermarketów, gdzie produkty dotyka wiele osób, często gołymi rękami. Chociaż nadal wiele osób tak robi, obranych warzyw nie trzeba moczyć, należy je tylko opłukać pod strumieniem bieżącej wody. Moczenie może spowodować utratę cennych witamin i minerałów, czego chcielibyśmy uniknąć.

Część kucharzy upiera się, że warzywa powinno się gotować na silnym ogniu, co zapewni ciągłe wrzenie, a wiec doprowadzi produkty do miękkości. Jednak nie wszyscy stosują się do tego typu wskazówek. Ważne jest to, aby warzywa były dobrze ugotowane – mają być miękkie i soczyste. Nie każdy wie, że zielone warzywa powinno się gotować bez przykrywania, co pozwoli na zachowanie ich naturalnego koloru, natomiast niektóre z warzyw powinno się obrabiać koniecznie pod przykryciem (na przykład buraki). Jeśli chcemy pozbawić nasze warzywa goryczy – powinniśmy dodać odrobinę mleka. Mleko wypłukuje nie tylko gorycz, ale również trochę oryginalnego smaku.

Jak widać najważniejsza jest obróbka – nie można jednak zapomnieć o dobrym doprawieniu, chociażby solą. Pamiętajmy jednak o zachowaniu zdrowego rozsądku, gdyż sól zatrzymuje wodę w organizmie. Kompozycje przypraw przeznaczonych specjalnie do warzyw również sprawdzą się idealnie w każdej kuchni. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby nie zawierały sztucznych i chemicznych dodatków w składzie. Zobacz więcej.