Zastosowanie gumowych wyrobów formowych

wyroby-z-gumyGuma jest materiałem elastycznym dosłownie i w przenośni. Dzięki możliwości modyfikacji mieszanek na bazie elastomerów, projektant może nadać im dowolną twardość, kolor i uzyskać pożądane właściwości. Produkujemy z nich wyroby o dowolnym kształcie, które mają zastosowanie w przemyśle na całym świecie – od kolejnictwa, przez budownictwo po lekki przemysł medyczny. Omówmy kilka przykładów.

Przemysł elektryczny

Produkcja elementów z gumy odbywa się w procesie tłoczenia lub formowania. Tłoczone są głównie sznury, węże i profile z otworami. Są to na przykład osłony kabli elektrycznych. Formowanie natomiast pozwala nam nadać elementowi dowolny kształt według projektu. Dzięki specjalistycznym prasom i wtryskarkom można wytwarzać zarówno duże jak i drobne pierścienie, podkładki, płytki czy złączki. W przemyśle elektrycznym wykorzystywane są one na przykład do łączenia ze sobą elementów metalowych, które nie mają przewodzić między sobą prądu – guma jest w tutaj izolatorem. Dzięki swojej elastyczności, umożliwia precyzyjne ulokowanie jej nawet w najdrobniejszym urządzeniu. Może służyć także jako podkładka stabilizacyjna, chociażby w formie tzw. stopek pod laptop, dzięki którym nie ślizga się on po biurku – mówi ekspert spółki Larkis.pl

Budownictwo i  architektura wnętrz

Te branże kojarzą nam się głównie z ciężkimi materiałami budowlanymi, tymczasem gumowe wyroby formowane również są w nim wykorzystywane. Z odpowiednio zaprojektowanych mieszanek elastomerowych wykonuje się między innymi płytki podłogowe przeznaczone do miejsc, w których nie można zastosować ceramiki, wsporniki pod instalacje elektryczne i sanitarne, elementy dystansujące, barierki czy odbojnice. Gumowe są też podkładki pod meble – stabilizują je, amortyzują i chronią podłogę przed bezpośrednim naciskiem drewna, metalu czy nawet kamienia.

Medycyna i przemysł biurowy

Kiedyś chirurg wyposażony był w walizkę narzędzi niczym dla rzeźbiarza, a w biurze można było znaleźć szary papier, kalkę techniczną i ołówek. Obecnie niektóre zabiegi można wykonywać bez inwazyjnej ingerencji w ciało pacjenta. Czasem wystarczy wprowadzenie syntetycznego cewnika, by ustabilizować nieprawidłowości w funkcjonowaniu organów wewnętrznych. Na biurkach zarówno urzędników jak i dzieci znajdziemy natomiast przeróżne gadżety – część z nich także wyprodukowana jest z gumy. Są to elementy długopisów, flamastrów, przyciski kalkulatorów, osłony telefonów czy nawet fragmenty opraw notesów.