Zawiesia transportowe – funkcjonalność i zastosowanie

zawiesiaPrace związane z podnoszeniem i transportowaniem różnego typu ładunków wykonywane są zazwyczaj z użyciem profesjonalnych urządzeń, nazywanych dźwignicami. Rozwiązaniami z tego zakresu o największej funkcjonalnością są suwnice oraz żurawie, umożliwiające przenoszenie na nieduże odległości ładunków o bardzo dużej masie.

Urządzenia dźwignicowe są na ogół wyposażone we wciągnik lub wciągarkę z uniwersalnym hakiem. Mają więc jeden punkt zaczepienia, który niekoniecznie wystarcza do transportu wszystkich typów przemieszczanych ładunków. W sytuacjach, gdy ładunek wymaga podwieszenia na dźwignicy przynajmniej w dwóch punktach, stosuje się elementy pośredniczące umieszczane na haku dźwignicy.

Elementem wspomagającym transport ładunków wymagających więcej niż jednego punktu zaczepienia są zawiesia transportowe. Zawiesia to osprzęt produkowany z materiałów takich jak liny stalowe, łańcuchy stalowe oraz pasy z tkanin sztucznych. Składają się z odcinków tych materiałów, nazywanych cięgnami. Jedne końce poszczególnych cięgien połączone są z zastosowaniem ogniwa zbiorczego, natomiast drugie ich końce wyposażone są w haki bądź inne elementy wspomagające transport ładunków.

Zawiesia składają się najczęściej z jednego, dwóch, trzech bądź czterech cięgien. Ilość cięgien w zawiesiach dobierana jest z uwzględnieniem ilości punktów zaczepienia na ładunku, a typ punktów zaczepienia stanowi o oprzyrządowaniu znajdującym się w zakończeniach cięgien.

W przypadku, gdy punkty zaczepienia ładunku rozmieszczone są w sposób uniemożliwiający skorzystanie z tradycyjnych zawiesi transportowych ze względu na zbyt duży kąt rozwarcia cięgien, stosuje się dodatkowy element pośredniczący pomiędzy ładunkiem i dźwignicą. Jest nim trawersa, czyli stalowa belka, która również może mieć kilka punktów podwieszenia ładunku, do których mogą być zamocowane zawiesia.

Na rynku dostępnych jest również wiele rozwiązań z obszaru zawiesi, pozwalających na transport ładunków nie posiadających punktów zaczepienia. Zawiesia takie mają cięgna zakończone pętlami, w których można umieścić różne elementy, np. rury bądź kształtowniki. W ofertach producentów można spotkać również zawiesia o obwodzie zamkniętym, umożliwiające łatwiejszy transport wielu ładunków o okrągłym kształcie.

Zawiesia transportowe mogą być również zaprojektowane oraz wykonane dla ładunków nietypowych. Przykładem mogą być tkane pasy stalowe stosowane do przenoszenia okrągłych elementów w środowisku o bardzo wysokiej temperaturze lub zawiesia o sztywnych cięgnach używane do transportu butli z gazami.