Jak skomponować idealne zdjęcie?

Twoje zdjęcia są chaotyczne, trudno wyłowić na nich istotne elementy? Nie wiesz jak kadrować lub masz zagwozdkę z dobrym wkomponowaniem postaci na zdjęciu? Jeśli na twoich zdjęciach zdarzają się tego rodzaju wpadki, warto poznać kilka zasad kompozycji zdjęć.

Kompozycja jest jedną z najważniejszych rzeczy w fotografii. To dzięki niej poszczególne elementy na zdjęciu dobrze się prezentują, a odbiorca skupia uwagę na tym co chciał przedstawić fotograf. Nie ma jednej sprawdzonej recepty na idealną kompozycję. W praktyce fotograficznej istnieje kilka sposobów na komponowanie zdjęcia. Poniżej możecie przeczytać o kilku rodzajach kompozycji.

Myśl przewodnia

Jeśli ciągle zastanawiamy się czy fotografować w pionie czy w poziomie, wystarczy odpowiedzieć sobie na proste pytanie: czy główny fotografowany obiekt jest szerszy czy wyższy. To daje nam receptę na właściwe dobranie kadru. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu łatwiej zmieścimy w kadrze wszystkie konieczne elementy, a fotografowany obiekt będzie prezentował się znacznie lepiej.

Musimy także pamiętać o temacie przewodnim. Osoba oglądająca zdjęcie musi go jednoznacznie zidentyfikować i dostrzec. Dlatego najprostszą kompozycją jest centralna. Główny element znajduje się po środku zdjęcia, a pozostałe plany stanowią dla niego jedynie tło. Wykonując takie zdjęcie, warto jest cofnąć się kilka kroków do tyłu, tak aby zyskać większą perspektywę. Dzięki temu możemy lepiej wyśrodkować kadr i umieścić na nim poszczególne elementy.

Kompozycja może być także oparta na kolorze. Jeśli uda nam się uchwycić w jednym kadrze tzw. barwy dopełniające się jak np. czerwony i zielony, które podzielą np. fotografię na dwie części i tak będzie ona harmonijna. Ciekawym zabiegiem w kompozycji jest także symetria. Możemy ją uzyskać za pomocą takiego kadrowania, aby główny obiekt odbijał się na tafli wody lub w szybie

Złam zasady!

Niektóre elementy kompozycji można świadomie obejść lub po prostu złamać. Należy jednak robić to z głową i tak, aby uzyskany efekt nie sprawiał wrażenia przypadkowości. Jeśli chcemy zrezygnować z centralnej kompozycji, możemy umieścić główny element po lewej bądź po prawej stronie. W takim układzie warto jest zrównoważyć go jakimś dodatkowym obiektem, który zmieści się w kadrze. Może to być oddalone drzewo lub budynek, który wyrówna i domknie kompozycję.

Poprawnie wykonana fotografia to taka, której autor nie tylko dostrzegł piękny kadr, ale także potrafił go przemyśleć. Odpowiednio dobrana kompozycja może sprawić, że wykonamy doskonałe ujęcia, którymi będziemy się szczycić przed znajomymi. Jeśli szukacie dodatkowych interesujących porad na temat fotografii, można je znaleźć tu.