Życie za parę – paręnaście lat

Kto z nas nie użytkuje laptopa, tableta tudzież innej, wieloaspektowo rozumianej technologii? Niełatwo takiego kogoś tak faktycznie spotkać, bo ludzie pragną żyć bez komplikacji i przyjemnie, a przed chwilą rzeczone aspekty właśnie to zaręczają.

Jeśliby natomiast zwrócić uwagę na tę sprawę w inny sposób, zauważymy, że ci sami ludzie, którzy tak z miłą chęcią z nowatorskich technologii korzystają, błyskawicznie wpadają w łapkę i zostają jej więźniami. Coś, co wydawało się być wspomożeniem, zostało twierdzą, która nie udoskonala, a mąci poziom życia.

Świadectwo? technologie w komputerach – z pierwszej strony pozwalają na relaks, oglądanie filmu na urlopie albo puszczenie sobie muzyki, racja? Ale czyż nie jest czasem tak, że ktoś biorący choćby smartfon na wczasy, tak właściwie tegoż urlopu nie ma, bo niezmiennie siedzi na koncie mailowym, kontroluje przebieg obowiązków w swoim przedsiębiorstwie itd.? Naturalnie tak jest. Funkcjonujemy jak automaty, którzy zmierzają za innymi automatami, korzystając z kwestii absolutnie nas odczłowieczających.

Co zatem uskutecznić? Czy świat technologii nas zburzy i zaprzestaniemy przezeń żyć? Absolutnie nie, jeżeli odniesiemy się do typowo ideologicznych spraw, czyli do mówiąc inaczej umiarkowania. Dzięki umiarowi nie będziemy mieli trudności z jakimikolwiek rozwiązaniami technologicznymi i zdobędziemy to, co osiągnąć w naszym społeczeństwie chcielibyśmy i musimy. Wystarczy jedynie szczypta roztropności! Inna rzecz, iż jeżeli zerkniemy na teraźniejsze rozwiązania sceptycznym okiem, szybko okaże się, że gro zeń nie jest żadną miarą taka dobra i niezbędna, jak się nam wydaje. Bywamy bowiem jak narkomani, którzy wyolbrzymiają przedmiot swojego nałogu.