Czym jest analiza fundamentalna i jakie ma znaczenie w handlu na forex?W najprostszym tłumaczeniu analiza fundamentalna to próba przewidzenia ruchów na giełdach na podstawie danych ekonomicznych, makroekonomicznych, oraz sytuacji politycznej danego kraju i związanych z nią nastrojów wśród inwestorów.
Na czym opiera się analiza fundamentalna?
Opiera się ona na tzw. „fundamentach” czyli kondycji danego kraju, jego gospodarce, jego sytuacji politycznej, ekonomicznej itd. Założenie: im lepszy fundament ma dane państwo, tym wyższa będzie wartość jego np. akcji, czy kurs jego waluty. I tym chętnie inwestorzy będą kupować.
Wyobraźmy sobie taką np. hipotetyczną sytuację: w kraju, w którym główną walutą jest USD dochodzi do ogromnych zamieszek wywołanych niestabilną sytuacją gospodarczą, krachem kilku wielkich firm i wyjściem na jaw znaczącego oszustwa czołowych maklerów tego rynku. Do inwestorów w krótkim czasie docierają następujące po sobie, niepokojące sygnały, które budzą ich niepewność, strach i lęk. Co w tym momencie może stać się z kursem USD (dolara)? Czy raczej wzrośnie czy spadnie? A jeśli spadnie, to jak gracze giełdowi ustawią swoje pozycje w stosunku do tej waluty? Czy będą sprzedawać aktualnie posiadane w portfelu dolary, czy kupować? A może „czując” spadek kursu, sprzedadzą to co mają, powodując tym samym jeszcze większy spadek, i odkupią gdy cena będzie jeszcze niższa, a oni będą mogli zarobić więcej?
Co jest w niej istotne?
W analizie fundamentalnej największe znaczenie ma obserwacja danych ekonomicznych z różnych państw i rynków, oraz przyglądanie się sytuacji politycznej różnych państw tak, by na podstawie emocji jakie takie informacje wywołują, móc przewidzieć cenę waluty. A następnie wybrać dzięki temu czy wzrośnie, czy spadnie i ile i w jaki sposób można będzie dzięki temu zarobić.
Ważne: analiza fundamentalna nie polega wyłącznie na szukaniu dużych, nagłych i szokujących zmian w sytuacji państw, ani na opieraniu się w tradingu na newsach rynkowych. To dużo głębszy proces, który polega na analizowaniu sytuacji i danych ale tak, żeby szukać potencjalnych trendów, jakie mogą wyniknąć z różnic w sytuacji makroekonomicznej, zarówno w średnim jak i długim terminie. Niejednokrotnie jednak traderzy podchodzą do niej wyłącznie krótkoterminowo, szukając „hitu”, który da im zarobić w krótkim czasie.
Sama analiza fundamentalna ma tylu zwolenników, co przeciwników.
Wiele środowisk trejderskich uważa, że jest jedyną słuszną droga do próby przewidywania ceny walut, ale równie wielu twierdzi, że to bzdura, i że sam wykres nie kłamie, więc lepiej opierać się na wykresach, niż na bieżąco obserwować sytuację polityczną i ekonomiczną różnych państw.