Interpretacja i analiza wiersza jest zadaniem, które niechybnie niemal zawsze pojawia się na wszelkiego rodzaju egzaminach. Jest to zatem umiejętność, którą trzeba po prostu posiąść, ponieważ dzięki niej możemy zdobyć sporo punktów na egzaminie.
Analiza wiersza polega na odnalezieniu wszystkich najważniejszych środków artystycznych zawartych w tekście i określeniu ich funkcji, wraz z podaniem przykładu. Tu właściwie wszystko mamy podane jak na tacy, a funkcje środków zazwyczaj się powtarzają, zatem wiele do zapamiętania przy nauce nie mamy. W interpretacji wiersza potrzebna jest nam z kolei nieco szersza wiedza na temat życia autora i tła historycznego.
Musimy chociaż pobieżnie znać fakty historyczne, aby móc prawidłowo zinterpretować tekst, który zawsze jest pełen mylących metafor.
Często jest tak, że przesłanie wiersza jest zakamuflowane pod różnymi przenośniami i porównaniami, co nie zawsze idzie w łatwy sposób rozszyfrować. Jeśli historia nie jest naszą mocną stroną, warto po prostu uważać na lekcjach polskiego, na których musi zostać poruszony temat tła historycznego każdego z omawianych dzieł.
Jest to zresztą zawarte w każdym opracowaniu epok literackich.