Części z nas wydaje się, że sklepy internetowe są tak łatwym do prowadzenia biznesem, że praktyczne nic nie musimy w związku z nim robić. Jednak nasze wyobrażenia związane z prowadzeniem działalności internetowej niekoniecznie są zgodne z prawdą.
Z jednej strony działalność w Internecie zdecydowanie jest łatwiejsza do założenia oraz prowadzenia, ale z drugiej strony żaden sklep internetowy nie prowadzi się sam. Zobaczmy więc, co musimy zrobić, aby rozpocząć działalność internetową i jakie wezwania będą na nas czekać w trakcie prowadzenia sklepu.
Zacznijmy od tego, że sklepy internetowe muszą być tak samo zarejestrowane, jak każde przedsiębiorstwo działające offline. Jeżeli zatem wydaje się nam, że otwierając sklep internetowy z produktami handmade, które robimy sami, nie będziemy musieli płacić ZUS’u, ani załatwiać żadnych spraw „papierkowych”, jesteśmy zdecydowanie w błędzie.
W pierwszym kroku zatem powinniśmy zorientować się, jakie sprawy formalne będziemy musieli załatwić w związku z naszą działalnością. Następnie, jeżeli po wstępnej analizie dojdziemy do wniosku, że ciągle chcemy założyć sklep, a formalności, jakie mamy do załatwienia nie zraziły nas do spełnienia marzeń o własnej firmie, powinniśmy przygotować sobie dokładny plan działań, a mianowicie biznesplan.
Biznesplan jest niezbędny przy zakładaniu firmy, nawet firmy małych rozmiarów. Dzięki takiej analizie przygotowanej przez nas dokładnie, będziemy wiedzieli, jakie będą szacowane koszty na założenie sklepu oraz kiedy i ile zaczniemy na nim zarabiać (zgodnie z prognozami, zgodnie z analizą konkurencji, oczekiwanym skutkiem kampanii promocyjnej, itp.).
Właściwie wraz z biznesplanem mamy już podjętą decyzję o wykonawcy. Nie mówiliśmy o tym wcześniej, więc powiemy krótko teraz. Wykonawca sklepu, czyli autor oprogramowania, jego wybór jest jedną z ważniejszych podejmowanych przez nas decyzji. Na oprogramowaniu, który jest silnikiem każdego sklepu internetowego i napędza go do działania, nie powinniśmy oszczędzać.
Jeżeli nawiążemy kontakt z doświadczoną firmą wykonującą sklepy internetowe, doradzi nam, jakie funkcjonalności przydatne będą w naszej działalności. Doświadczenie nabyte przez lata pracy z różnymi klientami powinno nas przekonać do tego, aby chociaż wysłuchać rad wykonawcy, któremu również zależy na naszym sukcesie (zadowolony klient to kolejna pozytywna opinia oraz stałe zlecenia w przypadku rozwoju sklepu).
Oprócz tego, czeka nas jeszcze podpisanie umowy na współpracę z firmami, dzięki którym nasz sklep internetowy może realizować zamówienia klientów szybko i bezproblemowo. Są to między innymi firmy kurierskie, płatności internetowe, a także dodatkowo integracja z portalami aukcyjnymi oraz z porównywarkami cen, portalami społecznościowymi, itp.
Będziemy również musieli pomyśleć o promocji internetowej (którą specjaliści, którym powierzymy to zadanie lub my – w przypadku, gdy nie mamy zbyt dużych środków na promocję), która zawsze dopasowana jest do rodzaju (właściwie do targetu, czyli potencjalnych klientów), zakresu działalności oraz do możliwości finansowych.
Kiedy zakładamy sklepy internetowe musimy przygotować się na to, że będziemy mieli sporo pracy przy prowadzeniu własnej działalności, przy obsłudze klientów, realizacji zamówień, itp. Nasza praca zdecydowanie nie kończy się w momencie uruchomienia sklepu, tutaj dopiero się zaczyna. Ale satysfakcja z osiągniętego sukcesu i oczywiście pieniądze, które zarabiać będziemy (na własny rachunek), będą rekompensatą za ciężką pracę.