Pośród najbardziej dochodowych sektorów gospodarki coraz częściej wymienia się rynek części samochodowych. Nie bezpośrednim czynnikiem oddziałującym na wartość rynku samochodowego jest kurs walut, odgrywający znaczenie jedynie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z pochodzącymi z zagranicy zamiennikami. Status lidera na rynku dystrybucji części samochodowych osiągnęły duże koncerny samochodowe. Dzieje się tak, ponieważ wiele z nich zastrzegło sobie wzory zewnętrznych kształtów samochodowych takich jak np. zderzaki, drzwi, lusterka czy błotniki i zablokowały w ten sposób uwolnienie rynku. Bez względu jednak na batalie toczące się na ”górze” polscy kierowcy i tak muszą co roku zadbać o to, aby ich samochody były w pełni sprawne, poddawać je regularnym przeglądom.
Zgodnie z przepisami kontrola w stacjach diagnostycznych zaczyna się od sprawdzenia obecności obowiązkowego wyposażenia pojazdu jakim są gaśnica i trójkąt. Następnym ważnym krokiem jest badanie układu oświetleniowego. Sprawdza się, poprawność działania takich elementów jak kierunkowskazy, a nawet każda, niezbędna lampy np. reflektory, światła stopu. Ścisłej kontroli poddawany jest również system hamulcowy, który jest jednym z podstawowych układów wchodzących w skład podwozia. Kierujący zawsze musi w pełni panować nad prowadzonym samochodem, dlatego hamulce muszą nieustannie pracować sprawnie i niezawodnie. Biorąc pod uwagę fakt, że tarcze i klocki hamulcowe podlegają szybkiej eksploatacji ich okresowa wymiana w decydujący sposób wpływa na bezpieczeństwo jazdy.
Nie należy przy tym zapominać o niezbędnym elemencie, jakim są łożyska koła czy amortyzatory, stanowiące istotne części zawieszenia, czyli auto części tłumiące drgania. Wykonując kontrolę pojazdu mechanik sprawdzi również wahacze i przeguby, o jego złym stanie świadczyć mogą stukania, niepokojące odgłosy pojawiające się w czasie startu silnika czy wykonywanych manewrów. Ale przyczyną tego typu odgłosów może ostatecznie okazać się też np. wybita poduszka silnika. Jeśli chodzi o regularną wymianę to należy przede wszystkim pamiętać o takich elementach jak filtry oleju zapewniający utrzymanie wydajności silnika na najlepszym poziomie. Zgodnie z opinią ekspertów filtr ten zmieniać należy przy każdej wymiany oleju. Funkcję ochronną silnika pełni ponadto filtry powietrza, jego najważniejszym zadaniem jest zatrzymywanie ewentualnych zanieczyszczeń do cylindrów i komór spalania. Najczęstszym objawem pogorszenia się ich stanu jest spadek mocy silnika czego konsekwencją jest większe zużycie paliwa. Wolniejsze wchodzenie na obroty może również niepokoić, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie mieliśmy podobnych problemów, w takiej sytuacji należy sprawdzić przepływomierze, które mogą być powodem kłopotów. Natomiast problemy z samym uruchomieniem silnika mogą być związane są z wadą, jakiej ulec mógł akumulator lub świece zapłonowe, a w poważniejszych przypadkach pompy paliwa. Decydujące znaczenie w prawidłowej pracy pojazdu ma stan w jakim znajduje się rozrząd, doprowadzający ładunek do silnika i pomagający w usunięciu spalin. Podczas jego przeglądu zwrócić uwagę należy na poszczególne części składowe: rolki, prowadnice, napinacz i sam pasek rozrządu, dość często zużywający się ze względu na ciągłe naprężenia i tarcia.
Praca silnika może zostać zakłócona awarią, której uległy pompy wody lub chłodnice. Jest ona najistotniejszym elementem układu chłodzenia, raczej trwałym, zazwyczaj wytrzymującym stosunkowo długi okres czasu. Ewentualne wycieki w tym przypadku powiązane są głównie ze zużyciem, jakiemu uległy uszczelki, na szczęście jej wymiana nie pociąga za sobą zbyt wysokich kosztów. Każdy sklep motoryzacyjny posiada solidną ofertę zamienników, w przystępnych cenach. Zdecydowanie dużo większy problem mogą spowodować np. uszkodzone koła zamachowe lub konwencjonalne sprzęgła, koszty jego naprawy są już znacznie wyższe, a wada musi być usunięta w pierwszej kolejności.
Należycie zadbany samochód może nam służyć przez wiele lat, dlatego warto poświęcić mu trochę czasu i uwagi. Częste kontrole, jakim go poddajemy pozwolą szybciej reagować na pojawiające się problemy, dzięki czemu w przyszłości uniknąć możemy wynikających z nich przykrych zaskoczeń.