Biznesowe perypetie z erp

Z całą pewnością można powiedzieć, iż od dawien dawna ma miejsce autentyczna walka o to, aby usprawnić procesy działania firm w wybranych gałęziach biznesu. Wszystko oczywiście z korzyścią dla firm, jakie to w taki sposób ewidentnie poprawiają własne dochody, a jednocześnie powodują wzrost na rynku gospodarki krajowej. W niniejszym artykule chciałbym skupić się na jednym pośród tego gatunku systemów zarządzania, jaki zdobywa duże uznanie w mnóstwie liczących się na rynku firmach. Mówię o planowaniu zasobów przedsiębiorstwa, znaczy się w skrócie erp.

Opisywane rozwiązanie jest następstwem sławnego systemu zarządzania mrp. Tenże oferował mniejszego autoramentu usługi i skupiony był jedynie na definiowaniu zapotrzebowania na materiał. A więc byliśmy w stanie rozplanować co, kiedy i w jakim stopniu będzie nam nieodzowne w naszym magazynie firmowym. Natomiast erp zaszedł nieco dalej generując jedną wspólną bazę danych, na jaką składają się mniejszego rodzaju moduły:

– zarządzanie zapasów i magazynowanie
– planowanie procesu produkcji
– absolutna kontrola dostaw
– sprzedaż
– księgowość oraz finanse
– usługi z obszaru marketingu
– zarządzanie ludzkim kapitałem

Chyba łatwo się domyśleć, oferowane tutaj rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej rozszerzonym systemem i wymaga o wiele większego doświadczenia do jego obsługi.

To już wszystko w temacie erp?

Wybrane z podanych systemów mają już połączone narzędzie business intelligence. Jest to tym razem moduł pozwalający na przeprowadzenie wnikliwej analizy tego wszystkiego, co miewa bezpośredni związek z naszym biznesem. To jakby wyprawa w czasy przyszłe. Swobodnie poruszającemu się menadżerowi, bądź analitykowi, dostarczy ono mnóstwo przydatnych oraz wartych wykorzystania danych.