Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Już niedługo większość z nas wpadnie w szał przedświątecznych zakupów. Przygotowania do gwiazdki dla jednych są niezwykle radosnym i wyczekiwanym momentem. Dla drugich dobiegające zewsząd świąteczne piosenki, bogato przystrojone centra handlowe, udekorowane ulice miast, choinki i przebrani w czerwone kubraki oraz białe brody panowie to sygnał, że najwyższa pora na odpoczynek.
Na przekór tradycji
Dla jednych Boże Narodzenie nierozerwalnie wiąże się z czasem spędzonym z wielopokoleniową rodziną. Niektórzy cały rok czekają na wspólne biesiadowanie, tradycyjne potrawy, kolędowanie, górę prezentów i wyprawę na pasterkę. Inni nie przepadają za świątecznym blichtrem i końcówkę grudnia wolą spędzić z dala od zgiełku miasta. Prawdziwe oblężenie przeżywają nie tylko górskie kurorty, ale także nadmorskie hotele i ośrodki odnowy biologicznej. Dużą popularnością cieszy się SPA dla par, w którym zakochani nie tylko odpoczną, zrelaksują się i zadbają o ciało, ale także spędzą romantyczne chwile.
Tradycja kontra nowoczesność
Jeszcze kilka lat temu osoby wyjeżdżające na Święta Bożego Narodzenia spotykały się z niezrozumieniem ze strony najbliższych. Dziś coraz większa liczba osób planuje świąteczny wyjazd. Wigilia spędzona na narciarskim stoku, kolejne dni w luksusowym SPA czy góralskiej chatce to niewątpliwie ciekawa alternatywa dla tradycyjnego świętowania. Z roku na rok zmieniają się nasze bożonarodzeniowe zwyczaje. Na polskich stołach coraz rzadziej goszczą tradycyjne potrawy, a ich miejsce zajmują wszelkie kulinarne wariacje na temat świąt. Okazałe i bogato przystrojone drzewka często zastępowane są stroikami i czerwonymi gwiazdami betlejemskimi, a rodzinne kolędowanie zastępuje muzyka cichutko płynąca z głośników.
Dawniej Święta Bożego Narodzenia przywoływały na myśl zapach deficytowych pomarańczy, zupy grzybowej, pieczonego karpia i czekolady przywiezionej z Węgier czy Niemiec. W czasach, gdy bez trudu podróżujemy po całym świecie tradycje poszczególnych regionów przenikają się nadając Bożemu Narodzeniu nowego charakteru.