Choroba lokomocyjna,nie daj się!

ID-10066327

Choroba lokomocyjna

Mianem choroby lokomocyjnej nazywamy zespół objawów spowodowanych prawdopodobnie problemami z błędnikiem. Choroba lokomocyjna najczęściej dotyka dzieci. Na szczęście, zdecydowana większość z nich wyrasta z choroby lokomocyjnej.

Objawy choroby lokomocyjnej

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby lokomocyjnej są wymioty, pojawiające się w trakcie podróży. Środkiem transportu, który często powoduje chorobę lokomocyjną jest samochód. Niestety, znaczna część dzieci choruje także w pociągach, samolotach i na statkach.

Inne objawy choroby lokomocyjnej to:

  • Uczucie niewygody i postępujący brak apetytu
  • Senność
  • Zmęczenie i złe samopoczucie
  • Bóle głowy, zawroty głowy
  • Nudności z towarzyszącą suchością w ustach lub ślinotokiem, mdłości
  • Nadmierne pocenie

Zapobieganie chorobie lokomocyjnej

Dzieci, które mają skłonność do choroby lokomocyjnej, powinny siadać przodem do kierunku jazdy. Jeśli jedziemy samochodem lub autobusem, w miarę możliwości posadźmy dzieci z przodu. Niech dzieci patrzą w jeden, stabilny punkt na horyzoncie. Przed wyjazdem należy zjeść tylko lekki posiłek i nie pić napojów gazowanych. Podczas podróży należy wietrzyć pojazd. Jeśli podróż jest długa, warto robić przerwy.

W przypadku mocno nasilonych objawów, warto przemyśleć o podaniu dziecku specjalnego środka hamującego chorobę lokomocyjną. Tego typu leki są dostępne w aptekach. Zapytaj farmaceutę, który z nich będzie najlepszym wyborem dla Twojego dziecka.

Choroba lokomocyjna to zdecydowane utrudnienie podróży. Dopada nie tylko dzieci, ale dorośli lepiej sobie z tym radzą.