Ciekawe pomysły na smaczne i tanie potrawy

Wiele osób boryka się dość często z problemem, jakim są zbyt wysokie wydatki przeznaczone na przygotowanie posiłków takich jak obiad czy kolacja. Dla nich dość atrakcyjną ofertą może być tani a przy tym naprawdę smaczny posiłek. Przepisów należy poszukiwać głównie w kolorowej prasie. Przeglądając je można stwierdzić, że naprawdę już za kilkanaście złotych jesteśmy w stanie przygotować smaczny i pożywny obiad czy równie dobrą kolację.

Najczęściej polecanymi produktami na tego typu posiłki są kartofle, makaron czy pomidory lub inne warzywa. Składniki te nie są zbyt drogie a dodatki do nich, także znajdą się bez większego trudu w każdej lodówce czy kuchni.

Jakie zatem mogą być to potrawy? Zacznijmy od ziemniaków. Tutaj możliwości jest, co najmniej kilka. Jedną z nich mogą być ziemniaki faszerowane. Farsz można wykonać dosłownie ze wszystkiego, co mamy w lodówce – czyli resztki wędliny, sera żółtego, jajko do tego śmietana lub jogurt. Wystarczy to wszystko tylko ze sobą starannie połączyć następnie doprawić do smaku. Ziemniaki muszą być ugotowane w tradycyjny sposób – czyli w mundurkach (bez konieczności ich obierania). W środki nich wystarczy wydrążyć niewielki otwór i w nim umieścić nasz farsz. Tak przygotowane danie może być naprawdę smaczne a przy tym dość pożywne. Inny przykład wykorzystania ziemniaka, jako taniego i pożywnego dania to smażone ziemniaki polane sosem jogurtowym (jogurt naturalny!). Składniki sosu to: jogurt, szczypiorek lub zielona cebula, możemy też pokusić się tu o dodatek czosnku czy kiszonych ogórków (wówczas wyjdzie nam coś na kształt smacznego sosu „zaziki”).

Jeśli zaś chodzi o makaron to najbardziej popularnym daniem będzie tutaj spaghetti. Jeśli nie mamy akurat w domu pomidorów możemy je z powodzeniem zastąpić chociażby tanim koncentratem pomidorowym w malutkich puszkach, który jest w ciągłej sprzedaży  i nabędziemy go bez większego trudu. Innym przykładem wykorzystania makaronu wraz z kartoflami może być – bardzo pożywna, ale przy tym smaczna – zapiekanka. Możemy do jej wykonania także posłużyć się wszystkim tym, co mamy zgromadzonego w naszej lodówce. Zapiekankę wykonujemy z kilku kolejnych warstw. Jedna warstwa to ziemniaki na których układamy na przykład resztki wędliny czy warzywa ugotowane. Druga warstwa to makaron na którym możemy też ułożyć resztę wędliny. I tak kolejno aż do wyczerpania wszystkich dostępnych składników. Dla lepszego smaku należy jej wierzch posypać niewielką ilością startego żółtego sera (także jego dość tani odpowiednik znajdziemy w każdym markecie, w estetycznej torebce – jest on już starty).

Pozostały nam jeszcze pomidory – je także możemy podać nafaszerowane na przykład białym serem z dodatkiem ziół. Możemy je też wypełnić żółtym serem startym wymieszanym dokładnie z resztkami wędliny.