Czas na nowość – super herbatki

Najpowszechniej pite napoje to kawa i herbata. Pierwszy z nich ma z reguły odpowiadać głównie za pobudzenie nas do działania, wzmocnienie organizmu, dodanie mu energii na cały dzień. Natomiast napar, jakim jest herbata znacznie częściej jest spożywany z nastawieniem na delektowanie się jego smakiem. Choć występują liczne odmiany herbat, to w Polsce najczęściej stosowaną jest ta czarna. Dla urozmaicenia jej smaku słodzi się ją, a czasem dodaje także cytrynę.

Zawierając teinę, herbata również może pobudzać. Jednak są też wyjątkowe typy herbat pochodzących z odległych miejsc. Mając wpływ na nasze samopoczucie, witalność, a dodatkowo charakteryzując się nietuzinkowym, z niczym nieporównywalnym smakiem, znane są jako herbaty szlachetne. Szczególnym typem jest tu herbata yerba mate.

Napary przygotowywane z liści ostrokrzewu paragwajskiego cieszą nas niesamowitym smakiem i aromatem. Przynoszą także wiele korzyści naszemu zdrowiu. Regularnie pita yerba mate obniża poziom cholesterolu i przyspiesza metabolizm. Poprawiając trawienie, wspomaga odchudzanie. Poza tym, zawartość kofeiny sprawia, że ta herbata pobudza do działania, choć jednocześnie uspokaja umysł i ciało pozwalając na podejmowanie racjonalnych działań. Jest dobra zarówno wtedy, gdy chcemy ją wypić w celach relaksacyjnych, jak i pobudzających. Należy jednak pamiętać, aby nie pić jej w nadmiarze. Szkodliwa może być też wtedy, gdy jest zbyt gorąca.