Czy bieganie jest dla nas zdrowe?

Dlaczego bieganie jest tak popularne w ostatnich latach? Co takiego ma w sobie ta prosta forma aktywności fizycznej, która skupia coraz więcej ludzi na całym świecie, w tym również Polaków? W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć Wam zalety biegania.

Przede wszystkim bieganie przynosi najszybsze efekty spośród wielu różnych form aktywności fizycznej. Bieganie jest ćwiczeniem aerobowym, a więc skupia się na spalaniu tkanki tłuszczowej. Jego zadaniem nie jest bezpośrednie budowanie tkanki mięśniowej, a więc zmiana
w sylwetce jest naprawdę szybko widoczna. Po drugie, bieganie nie wymaga zaawansowanego sprzętu, jest to jeden z najtańszych sportów – pomijając zakup odpowiedniego obuwia do biegania, które jest naprawdę niezbędne. Bieganie jest aktywnością fizyczną, którą możemy wykonywać tak naprawdę wszędzie – w parku, na ulicy, na wsi i w mieście, a nawet na plaży i w górach. Ogranicza nas w tym temacie jedynie nasza wyobraźnia. Bieganie, jak każda aktywność, wyzwala hormony szczęścia, które w dzisiejszych czasach przydadzą się każdemu z nas, a także obniża ciśnienie tętnicze oraz tętno. Mówi się, że bieganie jest jedną z najlepszych metod antydepresyjnych – odstresowuje, wycisza, uspokaja. Uprawianie tego rodzaju aktywności fizycznej, poza modelowaniem sylwetki, także zwiększa wydajność organizmu i dodaje mnóstwo energii na cały dzień. Zaawansowani biegacze sugerują, że bieganie wyzwala w nas poczucie, że możemy wszystko.

Jeśli po wymienieniu wszystkich tych pozytywnych aspektów, nadal nie jesteś przekonany do biegania, zapraszamy Cię do zapoznania z podstawowymi planami treningowymi. Najpierw jednak zadbaj o odpowiednie obuwie do biegania.