Czy gry video rzeczywiście wywołują agresję?

Zdanie ekspertów na temat możliwości wywoływania agresji przez gry komputerowe.

W ostatnim czasie bardzo dużo dzieci gra w gry symulatory życia. Jest to niejako znak naszych czasów, ponieważ wraz z rozwojem technologii najmłodsi wykorzystują wiele możliwości i tym samym umilają sobie czas. Jednak nie zawsze granie w gry będzie dla naszych podopiecznych dobrym rozwiązaniem. Naukowcy od lat spierają się, jaki tak naprawdę gry komputerowe mają wpływ na młody organizm. Zatem czy powinniśmy zupełnie zakazać dzieciom grać, czy też pozwolić im na taką rozrywkę, jednak nie zbyt często?

Gry to doskonałe rozwiązanie dla każdego dziecka

Dzięki zaawansowanej technologii obecnie na rynku mamy bardzo dużo różnorodnych gier komputerowych. Coraz częściej zdarza się, iż nie widzimy w piękny dzień żadnych dzieci na dworze, ponieważ siedzą przed komputerem i grają. Jest to bardzo duża zmiana w stosunku do poprzednich pokoleń, jednak obecnie rozwój cyfryzacji pozwala właśnie na takie spędzenie wolnego czasu.

Wielu specjalistów jest zdania, iż gry komputerowe tak naprawdę nie wnoszą nic w wychowanie naszego dziecka, a jedynie wzmagają w nim nerwowość oraz agresję. Jednak nic z tych rzeczy, ponieważ bardzo istotny jest dobór tematyki gry do wieku gracza, jak również umiar w rozrywce. Zatem jakie pozytywne aspekty mogą płynąć z grania w gry komputerowe nawet przez najmłodszych?

W jakie gry komputerowe warto inwestować?

Choć brzmi to zaskakująco, nawet najmłodsi podczas grania w gry komputerowe mogą nauczyć się samodzielności. Dzięki temu w życiu poradzą sobie znacznie lepiej z różnorodnymi wyzwaniami, ponieważ w szczególności gry przygodowe wymagają od graczy właśnie przystosowania się do zmiennych sytuacji i tym samym muszą nauczyć się radzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Przykładowo gry symulatory bardzo często uczą również planowania, a także cierpliwości. Nie powinniśmy zapominać również o tym, iż jedną z największych zalet gier komputerowych to nauka kreatywności przez najmłodszych.

Należy pamiętać, iż nie każde gry będą dobre dla naszego dziecka. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo ważna jest ich odpowiednia treść. Jeżeli przykładowo gry obfitują w akty przemocy, jak również w takiej rozrywce znajdziemy bardzo wiele przykładów z kryminalnego świata, nie powinniśmy polecać jej naszym dzieciom. Warto wówczas w ogóle zabronić grać, jeżeli tematyka nie jest dopasowana do ich wieku. Jest to bardzo istotne, jednak wciąż wielu rodziców stale o tym zapomina.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na czas grania naszych dzieci. Często bardzo przesadzają i wykorzystują naszą nieuwagę, a co gorsza naszą nieobecność w domu, aby dłużej pograć. Niewielu rodziców ma świadomość, iż długie siedzenie przed komputerem nie tylko źle wpływa na ich kręgosłup oraz ogólną postawę, a także dzieci mogą mieć bardzo poważny problem z oczami. Jednak kilkunastogodzinne granie może nawet doprowadzić do napadów epilepsji, o czym warto wiedzieć.