Czy kupno auta sprowadzanego jest bezpieczne?

Zwiększony import używanych samochodów, który odnotowuje się w naszym kraju mniej więcej od 2004 roku, wywołał widoczny wzrost popytu na kupno zapasowych auto części. Na taką sytuację miała wpływ przede wszystkim chęć kierowców na szybką i tanią wymianę posiadanego auta na młodsze oraz rosnące ceny nowych samochodów. Ponieważ większość z nich zdecydowała się jednak na zakup samochodu na rynku wtórnym, to jasne stało się, że w najbliższym czasie będą korzystać z usług serwisów naprawczych.

Nastał wielki boom, w wyniku którego przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą auto części zarejestrowały pod koniec 2004 roku wzrost dochodów o prawie jedną trzecią. Największe zyski odnieśli dystrybutorzy auto części do Forda, BMW i Citroena. Dużym wzięciem cieszyły się oprócz tego części samochodowe Jeep, Renault i Citroen. Uzasadnienie jest proste, większość ściąganych samochodów pochodzi właśnie z Francji i Niemiec.

Od tej chwili rodzimy rynek części samochodowych i napraw stanowi jeden z ważniejszych sektorów gospodarki, który gwarantuje miejsca pracy tysiącom ludzi. Dystrybutorzy auto części zaczęli zaczęli bardzo szybko poszerzać swoją działalność, a ich podstawowym celem stało się przystosowanie swoich firm do wymagań nabywców. Dzięki temu sprzedawane przez nich części samochodowe można znaleźć w większości warsztatów naprawczych, mają wysoką jakość a ich cena nie zraża potencjalnych nabywców.

Obecny rynek części samochodowych jest tak duży, że firmy zajmujące się produkowaniem i sprzedawaniem zapasowych auto części łączą swoje siły w mniejsze lub większe stowarzyszenia i razem poszukują skutecznych rozwiązań dla swojej branży. Korzyści płynące z fuzji to w szczególności efekt synergii, łatwiejszy dostęp do najnowszych technologii i dostęp do liczniejszej grupy odbiorców. Wszystko to wpływa na obniżkę wydatków przeznaczonych na produkcję części samochodowych oraz powiększanie rynku zbytu. Tak silna integracja producentów i dystrybutorów części samochodowych nie wszystkim przypadła do gustu. Oponenci tej teorii jako swój główny argument dotyczący rozdrobnienia rynku podają większą szansę specjalizacji oraz ułatwioną kontrolę swoich wydatków. Na szczęście i jedni i drudzy pragną tego, aby części samochodowe produkowane przez nasze firmy były sprzedawane konsumentom po korzystnych cenach i dzięki temu były tańsze wobec auto części produkowanych za granicą.

O dynamicznym rozwoju branży motoryzacyjnej dowodzą także odbywające się każdego roku targi i wystawy, na których prezentowane są części i akcesoria samochodowe do właściwie wszystkich marek samochodów. Największa impreza tego typu to Targi Części Zamiennych, Narzędzi i Wyposażenia Warsztatów. W tym roku wystawa miała miejsce na lotnisku w Modlinie Nowym Dworze Mazowieckim. Swoją ofertę produktów przedstawili wiodący dystrybutorzy i producenci auto części w Polsce, zakłady zajmujące się gruntownym zaopatrzeniem warsztatów, a także wystawcy z zagranicy. Na obszarze 20 tyś metrów kwadratowych goście targowi obejrzeli ponad milion zamiennych auto części do europejskich, japońskich i koreańskich modeli samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych.

Zaciekawienie uczestników przykuły zwłaszcza auto części Subaru, Kia i Daewoo zaprezentowane przez swoich producentów w bardzo niekonwencjonalny sposób. Podczas licznych prezentacji i szkoleń reprezentanci wybranych firm zgłębiali szczegółowo swoje najnowsze rozwiązania. Przedstawiciele niemieckich koncernów z dumą prezentowali nowoczesne auto części do Suzuki, Audi i Volkswagen. Kładli nacisk na ich trwałość, niezawodność i odporność na duże obciążenia mechaniczne. Na wystawie nie brakowało także przedstawicieli mało awaryjnych modeli samochodów z Japonii, którzy zaprezentowali auto części Iveco, Mitsubishi i Toyota. Ciekawość wywołały oprócz tego akcesoria samochodowe Ford, Skoda i Fiat, czyli najczęściej kupowanych aut w Polsce.

Wystawa targowa odbyła się w niecodziennej oprawie, organizatorzy zadbali o miłą atmosferę i szereg konkursów (np. wymiana opon na czas) z nagrodami. Dodatkową atrakcją targów był spektakularny tuning show.