Detale, które poprawią Twoje samopoczucie

Podstawą dobrego stylu życia dla wielu z nas jest wygodne i przestronne mieszkanie. Nic w tym dziwnego, zgodnie z angielskim przysłowiem:

„My home is my Castle”

– każdy z nas dąży do stworzenia sobie oazy spokoju we własnym domu. Powinna być ona antidotum na stresujący i pełen wyzwań tryb życia, z jakim mamy współcześnie do czynienia. Obowiązki zawodowe i praca pochłaniają tak bardzo, że rzadko mamy czas czy chęci na aktywny wypoczynek. Najchętniej relaksujemy się więc w domowym zaciszu, z książką w ręku czy też przed telewizorem, oglądając ulubione filmy i programy. Poczucie komfortu domowego możemy budować na wiele sposobów. Bardzo istotnym jego elementem jest oczywiście odpowiedni wystrój wnętrza, odpowiadający naszemu charakterowi i upodobaniom. Innymi słowy, warto dobrać takie kolory ścian i mebli, by w jak największym stopniu harmonizowały z naszym samopoczuciem i tendencjami. Tak więc osoby nadpobudliwe powinny unikać jaskrawych, agresywnych kolorów. Znacznie łatwiej będzie im się wyciszyć w pomieszczeniu o spokojnych, naturalnych barwach, takich jak błękit czy zieleń. Z drugiej strony ludziom ospałym odpowiadać powinny barwy żywe, pastelowe i jasne. Bardzo modnym kolorem pozostaje pomarańcza, kojarzona z beztroską ale i pozytywna energią

Istotną sprawą jest także odpowiednie dobranie mebli. Najlepiej, by łączyły w sobie funkcjonalność i estetykę. Warto także zwrócić uwagę na detale takie jak odpowiednie oświetlenie mieszkania. Pamiętajmy, że w Polsce niemal 6 miesięcy w roku jest pochmurnych. Częste opady deszczu, stalowoszare niebo i rzadko wyglądające zza chmur słońce wpływają na nasze samopoczucie. Odpowiednio dobrane sztuczne oświetlenie może nieco zrekompensować nam braki światła naturalnego. Z takiego założenia wychodzą Skandynawowie, dla których jesień i zima są jeszcze dłuższe. Powszechnie stosują oni różnego rodzaju żarówki, o temperaturze barw zbliżonej do światła słonecznego. W ten sposób zapobiegają depresjom, osłabieniu czy po prostu kiepskiemu samopoczuciu.

Nastój poprawić może nam także ciepła kąpiel. Woda rozluźnia napięte stresami dnia codziennego mięśnie, wpływa harmonizująco, koi rozmaite bóle. Dosypane do kąpieli minerały poprawiają wygląd naszej skóry, uelastyczniają ją i nadają świeżości. Pamiętajmy również, że poddanie że zabiegi takie jak operacyjne leczenie wad zgryzu mogą znacząco poprawić komfort naszego funkcjonowania na co dzień. Ma to bezpośredni związek zarówno z wyglądem jak też ze zdrowiem. Warto także w przemyślany sposób zaaranżować łazienkę, tak by jej wystrój pozytywnie oddziaływał na nasze samopoczucie.