Dobroczynne oddziaływanie jazdy konnej na zdrowie człowieka

jazda-konnaJazda konna bardzo pozytywnie wpływa na życie człowieka. Dzięki niej możemy skorygować wady postawy, wzmocnić mięśnie grzbietu, brzucha i bioder, poprawić krążenie, pracę jelit, układu odpornościowego, a także zrelaksować się i uspokoić. Jakie inne plusy można dostrzec w jeździectwie?

Jak zacząć treningi jeździeckie?

W przeciwieństwie do innych form aktywności fizycznej jazda konna angażuje zmysły i uwrażliwia na otoczenie. Bliski kontakt z koniem to czysta przyjemność, ponieważ jest to zwierzę stworzone do współpracy z człowiekiem. Aby ją uzyskać, wystarczy nauczyć się kilku podstawowych zasad jazdy konnej, co przełoży się na zdolność do budowania zaufania u zwierzęcia. Dzięki temu możemy doznać niesamowitych przeżyć, takich jak jazda w terenie, galop po ścierniskach czy pokonywanie przeszkód. Po pewnym czasie ujeżdżania tego samego rumaka wszystkie ruchy staną się płynne. Są one warunkiem prawidłowej jazdy, a uzyskuje się je właśnie podczas bardzo dobrej współpracy człowieka ze zwierzęciem.

Jazda konna wpływa zdrowotnie na ludzką psychikę

Obcowanie z końmi ma duży wpływ na psychikę człowieka. Specjaliście zalecają bowiem jazdę konną w przypadku paraliżu, zaburzeń emocjonalnych lub aspołeczności. Obcowanie z koniem wyzwala wiele endorfin, a osoba jeżdżąca jest bardziej podatna na bodźce zewnętrzne – jest odprężona, zrelaksowana, uspokojona, a ponadto zaczyna lepiej rozumieć siebie i własne ciało.

Działanie odstresowujące ma nie tylko sama jazda, ale również wszystkie stajenne rytuały – pielęgnacja konia oraz czyszczenie boksu i sprzętów. Są one ważne dla obu stron, ponieważ w takich sytuacjach budowana jest bliskość i zaufanie pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Koń jest istotą rozumną, dlatego bardzo szybko udaje się z nim nawiązać udaną współpracę, która pokazuje, że może on być doskonałym przyjacielem i towarzyszem dla jeźdźca.

Sztuka samodoskonalenia

Jazda konna wiąże się również z pokonywaniem własnych słabości, pozwala nabrać odwagi i uczy cierpliwości – wylicza właściciel Pałacu Żaków – hotelu, który organizuje atrakcje związane m.in. z nauką jazdy konnej. Nie należy zrażać się pierwszymi niepowodzeniami. Upadki i brak posłuchu są normalne u początkujących jeźdźców. Jazda konna to również sztuka doskonalenia umiejętności i można ją potraktować jako samodoskonalenie oraz rozwój, ale przede wszystkim daje ona niesamowitą przyjemność i pozwala zatracić się na długie godziny w czasie treningu.