Ekonomiczność działania pomp do ścieków. Od czego zależy?


Pompownia ścieków to nieraz jedyne możliwe rozwiązanie, które pozwoli na efektywne odprowadzenie nieczystości z danej posesji. Dotyczy to sytuacji, w których zastosowanie kanalizacji grawitacyjnej jest niemożliwe lub też nieopłacalne, np. ze względu na konieczność wykonania szeroko zakrojonych prac ziemnych. Kanalizacja grawitacyjna też musi być jednak opłacalna. Od czego zależy ekonomika działania pompowni?

Praca pompowni ścieków a kwestie ekonomiczne

Chociaż jak wspomniano na wstępie zastosowanie kanalizacji grawitacyjnej, czyli takiej, gdzie ruch ścieków odbywa się w sposób naturalny i niewymuszony, nie zawsze jest możliwe i opłacalne, to jednak pompownie ścieków – choć faktycznie pozwalają na sprawny transport nieczystości – nie są wolne od wad. Głównym mankamentem tej technologii jest zużycie energii, które przekłada się na koszty utrzymania całej inwestycji. Jak się okazuje, eksploatacja kanalizacji ciśnieniowej wiążę się bowiem z wysokimi nakładami na energię w branży wodno-kanalizacynej, co nie sprzyja ani środowisku, ani budżetowi. Z tego powodu coraz większą wagę przywiązuje się do stosowania rozwiązań, które podniosą efektywność energetyczną pompowni ścieków.

Rola pompy w ekonomicznej pracy kanalizacji grawitacyjnej

Za zużycie energii w kanalizacji ciśnieniowej odpowiedzialne są pompy i to od ich jakości w dużej mierze zależy opłacalność pracy pompowni. Dlatego też przy wyborze pompy warto zwrócić uwagę na jej wydajność. Dobry stosunek mocy do pobieranej energii prezentują nowoczesne pompy wirowo-wyporowe. Takie urządzenia, np. pompy Orka, które znajdziemy w ofercie firmy Inwap, są w stanie generować odpowiednio wysokie ciśnienie rzędu nawet 1 MPa przy mocy silnika o wartości 800W. Współczynnik zużycia energii elektrycznej znajduje się tu na niskim poziomie wynoszącym ok. 0,20kW/m3, co czyni tego typu pompy niezwykle energooszczędnymi. Oprócz zużycia energii danej pompy warto również zwrócić uwagę na jej konstrukcję, która powinna być solidna i zapewniać bezawaryjną pracę pompowni. Trzeba bowiem pamiętać, że ewentualne usterki tych urządzeń wiążą się z wysokimi kosztami naprawy, dlatego też warto postawić na dobrą jakość i renomowaną markę. Pompy w szczelnej obudowie ze stali nierdzewnej, z mocnym wirnikiem i rozdrabniaczem, który zapewni płynny transport nieczystości, będą niezawodnym i ekonomicznym rozwiązaniem w systemie kanalizacji ciśnieniowej.

Co jeszcze wpływa na opłacalność pompowni ścieków?

Jak już wspomniano, ekonomiczna praca pompowni to również jej bezawaryjne działanie, dlatego tak ważne jest stosowanie wysokiej jakości armatury hydraulicznej, w tym zaworów zabezpieczających, a także zaawansowanego systemu sterowania, który pozwoli dostosować działanie pomp do bieżących warunków. Automatyka sterująca kontroluje stan cieczy w zbiorniku i wpływa na załączanie się oraz wyłączanie pomp, zgodnie z aktualnymi potrzebami. Pozwala to uzyskać znaczne oszczędności na energii i zapewnić bezawaryjne działanie pompowni.