Gdzie ostrzyć noże do gilotyn?

Ostrzenie noży to trudne zadanie, ale jest ono ważne, jak i trudne. Do tych introligatorskich zaliczają się te listowe, jak i krążkowe. Niska jakość szlifowania może przełożyć się na małą efektywność pracy narzędzi, jak i całej maszyny. Komu zatem powierzyć to trudne zajęcie?

Dobry zakład ostrzący noże musi zwracać uwagę na wiele czynników w trakcie procesu szlifowania. Warto wziąć pod uwagę wszelakiego rodzaju uszkodzenia termiczne, jak i jakość powierzchni ostrza. Wśród najczęściej pojawiających się błędów w procesie ostrzenia są przypalenia, uszkodzenia termiczne, zmiany w kolorze czy zła jakość wykończenia ostrza. Wynika to z braku fachowej wiedzy, która z czasem może skutkować trwałymi uszkodzeniami ostrza. Szlifiernie, które borykają się z uzyskaniem wysokiej jakości szlifu, wykorzystują nachalne techniki marketingowe, które niestety nie zastąpią dobrze wykonanej pracy, a chodzi o jakość, a nie ilość!

Jakie są rodzaje uszkodzeń termicznych?

Pierwszym i najważniejszym elementem jest odpowiednie krojenie materiału, aby jednak robić to poprawnie, warto zadbać, o to, aby noże były odpowiednio naostrzone. Warto zwrócić się po poradę do specjalistów w tej dziedzinie. Odpowiednie doradztwo przysłuży się zwiększeniu bezpieczeństwa pracy maszyny, jak i pracowników, którzy się nią posługują. Jakie są najczęściej pojawiające się uszkodzenia termiczne?

  1. Przebarwienia materiału – pojawiają się wskutek wysokiej temperatury i procesu utleniania powierzchni materiału jak niektórych składników stosowanych chłodziw. Takie uszkodzenia występują w nieprzewidywalny sposób.
  2. Termiczne zmiękczenie materiału – zdarza się, gdy temperatura przekroczy nominalną wartość potrzebną od odpuszczenia materiału. Powoduje to zmiękczenia oraz utratę twardości pewnych obszarów noża.
  3. Rozhartowanie i przypalenia powierzchniowe materiału — może doprowadzić to do uszkodzeń mechanicznych w postaci pęknięcia lub wykruszenia noża podczas pracy oraz skrócenie okresu jego użytkowania.

Mix Graf – profesjonaliści z doświadczeniem!

Firma MIX GRAF rozpoczęła swoją działalność jak hurtownia artykułów poligraficznych. Obecnie tworzy jedyną w Polsce sieć szlifierni noży. Są firmą z ogromnym doświadczeniem!

Trzonem ich firmy są wykwalifikowani szlifierzy, które z taką samą starannością traktują wszystkie narzędzia, ponieważ każde z nich wymaga specjalistycznej wiedzy, dopasowania do produkcji, doboru odpowiednich materiałów oraz poprawnego ostrzenia.

Więcej informacji: https://www.mix-graf.pl/noze.html