Gotówka za mieszkanie emeryta

Wielu polskich emerytów boryka się z problemem zbyt niskiej emerytury. Otrzymywane pieniądze nie wystarczając na zaspokojenie wszystkich potrzeb, nie mówiąc już o dodatkowych zachciankach. Do tej pory jedynym rozwiązaniem tej sytuacji było podjęcie dodatkowej pracy lub korzystanie ze wsparcia dzieci. Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad ustawą, która zapewni jeszcze jeden sposób radzenia sobie z niską emeryturą. Ustawa reguluje kwestię hipoteki odwróconej.

W jej myśl starsze osoby posiadające atrakcyjne nieruchomości miałyby prawo zaciągnąć kredyt, którego spłata byłaby odroczona aż do czasu ich śmierci. Po tym czasie prawo własności nieruchomości przechodziłoby na bank, który sprzedawałby ją, odzyskując zainwestowane pieniądze.

To korzystne rozwiązanie, szczególnie dla starszych osób, które nie mają bliskich, którym mogłyby przekazać mieszkanie po swojej śmierci. Po podpisaniu umowy na konto emeryta zgodnie z jego życzeniem wpłynie jednorazowo cała kwota kredytu lub regularnie będą na nie wpływały kolejne raty.

Podobny system z powodzeniem funkcjonuje już w wielu zachodnich krajach, między innymi Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.